Pátek, 31 května, 2024

Ing. Jakub Lukšík z ROYAL VISION: Novoroční věštění z koule

Nový rok začal, co od něj čekat? Na tento dotaz se snaží odpovědět celý ekonomický, potažmo investorský svět. Ovšem nezbývá nic jiného než popřát hodně štěstí s hledáním odpovědi, jelikož světové finanční domy, se ve větší míře neshodují ve svých predikcích. Pár věcí, ale očekávání těchto subjektů spojuje. Konkrétně to, že v roce 2023 lze s jistotou očekávat projevování zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami. V návaznosti by mělo poté docházet k ústupu inflace.

Technologické firmy jsou stále v korekci

Zásadním rozdílem v investičním světě mezi lety 2021 a 2022 byl vývoj v hodnotě akcií a indexů z oblasti technologií. Během roku 2021 bylo možno vidět velikost tempa růstu hodnoty u těchto společností, které podpořilo spekulaci o  “přepáleném” trhu. Tato situace se rychlým tempem otočila v roce minulém, díky spojení vlivů jako byla rostoucí inflace, růst  úrokových sazeb, války a energetické krize, která zapříčinila rychlý propad hodnoty akcií. Dobrým příkladem je hodnota společnosti Tesla, která vůči svému vrcholu v roce 2021, je nyní o zhruba 65 % “levnější”.

Hodně investorů by nyní mohlo napadnout využití ponížení cen akcií tohoto sektoru, ovšem analytici nepovažují korekci za ukončenou. Hodnoty těchto firem jsou stále dost vysoko oproti ostatním sektorům a v případě USA i vůči ostatním regionům.

Oči jsou ovšem upřeny na sektor finančního trhu, konkrétně na banky. To je způsobeno hlavně vlivem  recese a vyšší nezaměstnanosti, na kterou bude muset reagovat měnová politika. Ta s tím ostatně má zkušenost i po velké hypoteční krizi a během pandemie covidu-19, kdy docházelo ke kvantitativnímu uvolňování peněz, lidově řečeno “pumpování peněz” do ekonomiky. Tuto situaci lze považovat za určující vůči dalšímu vývoji trhu a za případnou příležitost.

Tesla nesplnila své sliby

Abychom trochu rozšířili příběh konkrétní firmy technologického sektoru v americe, podívejme se na Teslu. Ta v  roce 2022 nesplnila očekávání a prodala méně vozidel, než původně plánovala. Konkrétně dodala okolo 1,31 mil. vozů, což je nárůst o 40% oproti roku předchozímu. Původní plán bylo  ovšem realizovat prodej více než 1,4 mil. vozů, kdy i přes dobrý konec roku firmy nebyl tento plán dosažen.

Do nového roku s Evropskými regulacemi

Spekulace nad ochranou osobních údajů vůči práci Mety pokračuje ve směru Irska, kde tamější úřad pro právě ochranu osobních údajů vyměřil Metě pokutu ve výši 390 mil. eur. Podle úřadu se společnosti Facebook a Instagram neřídily pravidly GDPR, kdy tvrdí že společnosti nutily uživatele souhlasit s personalizovanými reklamami na základě jejich on-line aktivity. Meta se plánuje vůči tomuto tvrzení odvolat.

Ceny bytů padají

Jako kdyby těch poklesů na akciovém trhu nebylo málo, přidává se u nás taky pokles cen bytů. Ten se týká zejména těch starších (před rekonstrukcí), nezateplených rodinných domů a chalup. K poklesu došlo až o pětinu hodnoty. „Počet prodaných bytů od loňského března klesl o čtvrtinu, u rodinných domů v porovnání s prosincem 2021 o více než třicet procent,“ shrnula stav trhu k závěru minulého roku realitní makléřka Dagmar Mičíková ze společnosti RE/MAX Delux.

Častěji dneska můžeme vidět u nabídek dodatky jako například “po slevě”. Makléřům se obecně práce zkomplikovala, kdy v roce 2021 téměř stačilo vystavit nabídku na stránky a jen zvedat telefony, nyní musejí více spojovat zájemce s nabídkou a hledat ústupky na cenách nebo požadavcích. Stávají se i situace kdy někteří makléři slevu hned napřímo nepřiznají. Místo toho nabídku na čas stáhnou a pak ji s novějšími fotografiemi inzerují znovu, ale už s nižší cenou.

Další články ze seriálu FINANCE:

Autor článku: Ing. Jakub Lukšík

ROYAL VISION s.r.o. (člen skupiny DRFG)

kancelář: Janáčkova 1020/7, 702 00 Ostrava

mobil: +420 774 431 860

email: jakub.luksik@royalvision.cz

www.royalvision.cz, www.drfg.cz

RELATED ARTICLES