Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Léto skončilo, zpátky do reality

Léto bývá spojováno s odpočinkem a uvolněním. V ekonomickém světě jsme na tom poslední dobou byli podobně, jelikož právě v létě docházelo k uvolňování protipandemických opatření a mohli jsme více pozorovat jak jsme schopni se adaptovat na nový vývoj.

Bohužel léto se uchýlilo ke konci a nastal podzim, který bude z pohledu mnoha, kvůli všude řešeným cenám energií, klíčovým. Ke konci srpna jsme mohli pozorovat, jak ceny elektřiny na lipské burze na spotovém trhu atakovaly tisíc euro za jeden MWh. Za zdroj lze zejména považovat nedostatečnou kapacitu/nabídku (odstavováním stabilních zdrojů) na pokrytí evropských potřeb/poptávky (ta se zvýšila i skrze podporu elektrifikace průmyslu a dopravy), aniž by byl aktivován plyn. Plyn například v Německu, největším evropském trhu, pokrývá až 20% spotřeby. Tzv. závěrná elektrárna je plynové zařízení, které poté nemá plyn a musí ho nakupovat za extrémně vysoké ceny, což poté spotřebitelům zvyšuje odběrové ceny.

Odborníky je považován za zásadní problém energetického systému v Evropě, zejména slabá diverzifikace zdrojů, která je snižována odstavováním uhelných a jaderných zařízení. Z tohoto hlediska je Evropa velice závislá právě na plynu, který sloužil k vyrovnání nestabilních zdrojů jako jsou větrné elektrárny a fotovoltaika. Tato situace nahrává zejména Rusku, které toho sice využívá, ovšem počáteční problémy lze hledat jinde.

Ceny elektřiny jsou jako na horské dráze

Po dramatickém růstu došlo opět k poklesu ceny spotové elektřiny obchodované na burze v Lipsku. Symbolická hranice 1000 eur byla překonána koncem srpna, kdy poté díky naplnění kapacity plynových zásobníků v Německu a plánovaného zastropování cen energií v Evropské unii, došlo k poklesu zhruba na polovinu. I přes to je současný nárůst čtyřnásobný oproti začátku roku. Krom omezení dodávek plynu z Ruska, lze za hlavní příčiny také považovat vysoké ceny emisních povolenek a pokles výroby v jaderných elektrárnách v Německu a ve Francii.

Graf 1: Cena elektřiny za 1 MWh na burze v Lipsku (Zdroj: https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/)

Sázka na velké hráče

Na akciových trzích bylo léto ukončeno opět v duchu poklesu hodnoty titulů. Hlavní podíl na tomto poklesu měly sledované výroky Jeroma Powella, který potvrdil své odhodlání držet se zvyšování sazeb. V nynějším prostředí se více daří dividendovým akciím, oproti vysoce valuovaným růstovým titulům. Tento trend se dal také dobře pozorovat ve vztahu k velikosti, kdy large-cap akcie držely hodnotu lépe než menší tituly.

Obecná makroekonomická situace na západě však nevyznívá tak negativně. Na americkém trhu práce se pojmulo 315 000 nových pracovních míst, čímž se sice nezaměstnanost zvýšila z 3,5 % na 3,7 %, ale v ruku v ruce s ni vzrostla míra ekonomické participace. Oproti tomu na čínském kapitálovém trhu nedošlo k úplně vydařenému měsíci. Na vině je zejména politika nulové tolerance covidu, která svými restrikcemi dusí čínskou ekonomiku a pozice Pekingu dále zhoršuje ekonomický výhled.

Apple to znovu dokázal

“Lidé milují iPhone” tato fráze opět zazněla na letošním představení novinek nejcennější firmy světa. Leckdo by mohl podotknout, že již není nic revolučního co by se dalo v tomto odvětví očekávat, nicméně Applu se opět podařilo ukázat několik překvapení.

Zásadní novinkou je přechod na elektronické eSIM, kterých lze mít na telefonu nahraných několik, díky této změně lze očekávat postupný přechod telekomunikačního trhu právě směrem od fyzických karet na tyto elektronické. 

Krom klasického vylepšení procesoru, fotografování a designových úprav zařízení došlo také k vylepšení výdrže baterie a velkou pozornost si také zasloužila prezentace na téma detekování autonehody. Díky této funkce bude iPhone stejně jako Apple Watch schopen o této nebezpečné situaci komunikovat a případně i pomoct svému uživateli.

Na tyto a další novinky reagoval pozitivně jak vývoj indexu S&P 500 a přímo akcie Applu. U nich došlo ke kladnému posunu zejména skrze potvrzenou silnou poptávku a zájem o nejnovější verzi Iphonu a dalších produktů.

Ethereum čeká merge

Fanoušky a investory do kryptoaktiv by měla zajímat blížící se aktualizace softwaru blockchainu ethereum. Díky této aktualizace by mělo dojít k výraznému snížení spotřeby energie, což je dlouho používaný argument proti obecné využitelnosti a udržitelnosti kryptoměn jako platícího prostředku a držitele hodnoty. Pro představu – jedna transakce na ethereu v současnosti spotřebuje tolik elektřiny jako jedna průměrná americká domácnost za týden.

Ethereum má v současnou chvíli tržní kapitalizaci zhruba 200 miliard USD. Denně skrze ní proběhne až 1,5 milionu transakcí a po nejznámějším bitcoinu se jedná o druhou největší kryptoměnu na světě.

Vzhledem k hodnotám kryptoměn, u nichž došlo na začátku roku k silnému poklesu, který byl navíc podpořen odchodem konzervativních investorů, kteří v současné situaci omezují riziková aktiva, lze mluvit o případné zásadní změně ve vývoji tohoto trhu. Ethereum od konce června získalo  zhruba 65 procent po propadu ze začátku roku.

Další články ze seriálu FINANCE:

Autor článku: Ing. Jakub Lukšík

ROYAL VISION s.r.o. (člen skupiny DRFG)

kancelář: Janáčkova 1020/7, 702 00 Ostrava

mobil: +420 774 431 860

email: jakub.luksik@royalvision.cz

www.royalvision.cz, www.drfg.cz

RELATED ARTICLES