Pátek, 29 března, 2024

Nárůst akcií a pokles stavebního materiálu?

Stejně jako studenti vyčkávali teplé letní dny, tak další vývoj ekonomiky čekal na předběžné výsledky HDP za druhé čtvrtletí letošního roku.

Tyto výsledky byly o to více s napětím pod drobnohledem jak malých tak velkých investorů, jelikož data za americkou ekonomiku potvrdila očekávanou recesi. Ta je definována právě poklesem zmíněného HDP a to po sobě dvou jdoucích čtvrtletí. Zaryté vlastence jistě potěší, že Česká ekonomika se zatím recesi ubránila, kdy po předběžném odhadu vzrostlo HDP mezičtvrtletně o 0,2 % a  meziročně o 3,6 %. I když domácí data a data sousedských států mohou působit optimisticky, je důležité brát v potaz, že  se ekonomika zvětšila třetinovým tempem a stále jsme jedna z mála zemí, která se nedostala na předpandemickou úroveň.

Známá dvojka předčila očekávání

Po propadu trhu, který se s námi drží od začátku roku, se začínají vynořovat známky obratu k lepšímu. Po zveřejnění výsledků společností za druhý kvartál letošního roku měli důvody k oslavám zejména fanoušci společností Apple a Amazon. Apple odolává ve zhoršující se ekonomice a dosáhl tržeb 83 miliard dolarů, z toho klíčový byl prodej iPhonů, který činil 41 miliard dolarů.

Amazon zvýšil své tržby v posledním kvartálu o celých 7% na 121 miliard dolarů. Významný podpis na tomto posunu měl růst v divizi online cloudových služeb, jejichž tržby narostly mezikvartálně až o 33 %. Ovšem zatím se stále Amazonu nedaří držet v zisku a již druhým kvartálem se nachází ve ztrátě.

Tyto zprávy nejenom pomohly cenám akcií zmíněných společností, ale i dalším z technologického sektoru. Nemluvě o investorech, kteří v propadu tohoto trhu viděli příležitost a nakupovali za zajímavé ceny.

Na druhou stranu za zmínku určitě stojí také zklamání, které zažili investoři a fanoušci společnosti Meta. Poprvé totiž zaznamenala pokles tržeb v po sobě dvou jdoucích kvartálech. Poklesl čistý zisk na akcii, konkrétně až o 32 %. Za zdroj tohoto poklesu se považuje jak pokles cen reklamy až o 14 % tak i vzrůst provozních nákladů společnosti až o 22 %. Každý z nás také mohl zaznamenat růst popularity konkurenční platformy TikTok, který na tomto vývoji má také vliv. Veřejnost také očekává vývoj v masivní investici do virtuální reality v podobě metaverse, kde je společností Meta slibován silný růst, ale zatím zůstává bez větší odezvy.

Fanoušci Avastu si vyseděli odměnu

Někteří z Vás si mohou pamatovat vývoj s herní společností Blizzard, jejíž akcie byly v dlouhém propadu kvůli úniku informací ohledně toxického pracovního prostředí a uniklých skandálů týkajících se jejich zaměstnanců. I přes to byli držitelé akcií na začátku roku mile překvapeni, nečekaným skokem o 25 % po akvizici společností Microsoft.

Stejně sladká odměna nyní čekala držitele akcií české společnosti Avast, která i ve své prosperující situaci poskočila během chvilky v hodnotě o zhruba 40 %. K tomu došlo po předběžném uklidnění veřejnosti, že spojení Avastu a americké společnosti NortonLifeLock nebude zmařeno antimonopolním úřadem. Vůči velikosti transakce (8,6 miliardy dolarů), a skutečnosti, že se jedná o dominantně postavené hráče v bezpečnostních softwarech, mělo toto zmírnění obav právě takto silný projev i na akciovém trhu.

Nájmy a ceny nemovitostí v EU

V EU od roku 2010 do prvního čtvrtletí letošního roku vzrostly ceny nemovitostí o 44,7 %. V případě nájemného se za stejné období jedná o růst o 16,9 %. Důležité je také zmínit, že růst nemovitostí nabral k začátku roku 2017 na rychlosti oproti růstu cen nájmu, které rostly do dnešní doby zhruba lineárním tempem. I přes to, že se zmíněná data týkají celé EU, tudíž jsou konkrétní data členských států odlišná, tak pouze u třech států došlo k poklesu ceny nemovitostí (Řecko, Itálie a Kypr).

Graf 1: Vývoj cen nemovitostí a nájemného v EU (2010 = 100)

    Zdroj: EUROSTAT, zpracováno analytickým týmem DRFG

Jak je na tom růst cen materiálu?

Každý kdo investoval do nemovitostí ať už pro sebe nebo s investičním záměrem, ví, že zásadní rozdíl mezi stavem – vyplatí se nebo nevyplatí, tvoří cena materiálu. Dnes nenajdeme nikoho kdo by nezaznamenal nebo nevěděl o rostoucí cenové hladině právě tohoto sortimentu, který tvoří průměrně 40 – 60% z celkové ceny stavby. Od loňského roku můžeme sledovat růst cen materiálu měsíčně až o desítky procent. Po eskalaci Rusko-Ukrajinského konfliktu se následně začíná tempo růstu cen uklidňovat a v některých případech dokonce klesat.

Graf 2: Vývoj meziměsíčních změn cen vybraných stavebních materiálů (01/2021 – 06/2022)

Zdroj: ÚRS CZ, zpracováno analytickým týmem DRFG

Autor článku: Ing. Jakub Lukšík

ROYAL VISION s.r.o. (člen skupiny DRFG)

kancelář: Janáčkova 1020/7, 702 00 Ostrava

mobil: +420 774 431 860

email: jakub.luksik@royalvision.cz

www.royalvision.cz, www.drfg.cz

RELATED ARTICLES