Dům služeb v Palkovicích získal nejen hlavní cenu v kategorii Stavby občanské vybavenosti – rekonstrukce, ale i prestižní ocenění Grand Prix za celkově nejlepší projekt soutěže. Co podle Vás činí tento projekt tak výjimečným a v čem se podle Vašeho názoru nejvíce odráží jeho kvalita?
Pro náš ateliér bylo zásadní, že jsme nenavrhovali na zelené louce, ale naopak, původní objekt domu služeb jsme přestavěli na moderní dům pro veřejnost a obyvatele obce. Otevřenost dispozice a prosklené stěny umožňují jednoduchou orientaci v domě. Všechny kanceláře a pobytové místnosti v patře mají výstup na terasu s výhledy na panorama Beskyd. Jsme rádi, že dům je živým organismem obce, včetně kavárny a ordinací lékařů.
“Otevřenost dispozice a prosklené stěny umožňují jednoduchou orientaci v domě”
Vaše studio se podílelo na několika dalších projektech přihlášených do soutěže, jako je nový kampus na Černé louce v Ostravě či revitalizace centra Kopřivnice. Jaké Vám tyto projekty přinesly výzvy a jak jste se s nimi vypořádal?
V kampusu na Černé louce jsme navrhovali Fakultu umění Ostravské univerzity, naši doposud největší realizaci ve veřejném prostoru. Výzvou bylo použití soudobých materiálů, např. betonových konstrukcí, skleněných fasád, dřevěného obkladu v koncertním sále… v tzv. surové přírodní formě, viditelné a použitelné pro zadavatele – umělce a návštěvníky. Podobně se to podařilo i v centru Kopřivnice – jasné rozdělení veřejného prostoru pro setkávání lidí, pro relaxaci, pro kulturní nebo městské akce. Těší mě, že město Kopřivnice má nyní aspoň část centra v důstojném charakteru veřejného prostoru a těším se na další pokračování revitalizace území.
Ve Vaší práci se často objevují projekty, které zásadně ovlivňují veřejný prostor, například zmiňovaná revitalizace centra Kopřivnice či náves v Heřmanicích. Jaký přístup podle Vás zajišťuje, aby městský urbanismus harmonicky spojoval potřeby obyvatel, estetiku a funkčnost prostoru?
Přístup otevřenosti, variability, přírodních materiálů, současného trendu výstavby a parkových úprav, vždy vycházející z historie daného místa. Jsem rád, že dnes, 35 let po revoluci, již přemýšlíme o veřejném prostoru jinak, a to v duchu urbanismu místa a kvality žití.
Jak vnímáte provázanost politiky a architektury, zejména při realizaci veřejných staveb? Jaké jsou podle Vás klíčové faktory pro úspěšnou spolupráci mezi architekty a samosprávou?
To je zásadní. Vztah mezi politikem a architektem je velice důležitý pro tvorbu veřejného prostoru obce. Slavný porevoluční starosta Litomyšle, Miroslav Brýdl, měl krásné heslo: „Architektura je nástroj politiků.“ Doporučuji ostatním šikovným starostům se spojit s architekty v nových vizích měst a obcí.
“Architektura je nástroj politiků.”
Jaký je váš pohled na spolupráci s velkými korporacemi v oblasti architektury? Mají tito klienti nějaké specifické požadavky a liší se od veřejných zakázek?
Pro většího investora-developera řešíme aktuálně v Ostravici areál bytových domů, hotel s kongresovým centrem a wellness objektem. Od prvních konzultací nad studií uplynulo již pět let. Jedná se o nové území, které by mělo doplnit a rozšířit obec v budoucnu o 700 nových obyvatel. Jsme vděční za spolupráci a příležitost, kdy můžeme ovlivnit území v krajině s výhledy např. na Lysou horu.



Máte stanovené další profesní cíle a na jakých projektech aktuálně pracujete?
Konkrétní profesní cíle nemáme. Naše práce je službou. Aktuálně pracujeme na cca čtyřiceti projektech, některé se táhnou již osm let. V letošním roce pomáháme navrhovat pro obec Trojanovice projekt Cérka – areál po bývalých dolech, nebo rekonstrukci objektu Koksař pro bydlení. V obci Palkovice řešíme vzhled rekonstrukce a nástavby základní školy. V Ratiboři navrhujeme dům služeb a v Jesenici u Prahy bytový dům s napojením na obecní úřad.
Pane architekte, děkuji za rozhovor.
Doc. Ing. arch. Kamil Mrva, Ph.D., patří mezi výrazné osobnosti české
architektury. Jeho ateliér stojí za projekty, které zásadně ovlivňují veřejný
prostor a získávají prestižní ocenění, jako například Grand Prix v soutěži
Stavba Moravskoslezského kraje za rekonstrukci za rekonstrukci Domu
služeb v Palkovicích. V rozhovoru hovoří o výjimečnosti svých projektů,
výzvách, které přinášejí, i o tom, jak architektura dokáže spojit estetiku,
funkčnost a potřeby obyvatel.
Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 4/2024 zde.

Zimní číslo magazínu POSITIV Business & Style přináší pestrou škálu témat, která reflektují současné výzvy i příležitosti v byznysu, vzdělávání a inovacích.
Čtenáři se mohou těšit na exkluzivní rozhovory, analytické články i inspirativní příběhy osobností, které formují obory, v nichž působí.