Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Ing. Jakub Lukšík z Royal Vision: Omezení státní podpory u stavebního spoření?

Dlouho probírané omezení státní podpory u stavebního spoření se stává hlavním tématem finančních zpráv poté, co vládní pětikoalice oznámila shodu v názoru na jejím ukončení. V současnou chvíli se jako reálná verze postupu jeví zrušení státní podpory u nových smluv a snížení na polovinu u smluv stávajících.

Stavební spoření má v Česku bezpochyby dlouhou tradici. Podle NERV vznikal tento nástroj v době, kdy v Česku neexistoval trh s hypotékami, ale nyní již existují i jiné produkty, které mohou sloužit k financování bydlení. U nás působí pět stavebních spořitelen, u kterých má uzavřeno stavební spoření více než tři miliony Čechů. Během minulého roku se díky vyšším sazbám u zhodnocení, což byl bezpochyby významný prodejní argument, uzavřelo zhruba 572 tisíc nových smluv.

Jak je na tom, ale reálná efektivita stavebního spoření ve vztahu ke spoření?

Vzhledem k v podstatě žádnému riziku, byl výnos u státní podpory (10% z vkladu při maximální možné výši 2000 Kč ročně) určitě zajímavý. Důležité je ovšem nezapomenout na nemožnost vybrat peníze do šesti let bez sankce. Dále tu pak máme odečet daně z příjmů z úroků a poplatky, které si účtuje stavební spořitelna.

Dále je tu střet s obecně větší poptávkou po větší možnosti výběru peněz, kterou stavební spoření neumožňuje. Vůči výnosu 10%, by sice stalo za pováženou omezit likviditu části portfolia, ale je důležité nevnímat pouze prezentovaný výnos v daném roce. V prvním roce z 20 tisíc Kč dostane klient 2000 Kč, to je ale v prvním roce. V dalším už je klientem vloženo celkově 40 tisíc Kč a podpora stejná, tzn., že se efektivní úrok snižuje. Tuto skutečnost spořitelny neprezentují.

Osobně vidím na trhu často velmi neefektivní využití tohoto produktu, kdy jsou na něm buďto alokovány zbytečně velké prostředky, nebo příliš malé, které požírají poplatky. Stavební spoření je efektivní jen při konkrétním nastavení jako doplněk investičního portfolia, nebo jako podklad pro poskytování stavebních úvěrů. Pokud dojde ke zrušení stavebního spoření,  nevidím žádnou motivaci si tento nástroj sjednat. O stavební spořitelny jako takové se ovšem nebojím, jsou většinou napojeny na své matky nebo zahraniční firmy, a pokud zrušení státní podpory nastane, dokážou se svými obrovskými databázemi pracovat tak aby s trhem držely krok.

Další články ze seriálu FINANCE:

Autor článku: Ing. Jakub Lukšík

ROYAL VISION s.r.o. (člen skupiny DRFG)

kancelář: Janáčkova 1020/7, 702 00 Ostrava

mobil: +420 774 431 860

email: jakub.luksik@royalvision.cz

www.royalvision.cz, www.drfg.cz

RELATED ARTICLES