Sobota, 20 července, 2024

Které místo ve Frýdku-Místku zvelebit? Rozhodněte vy!

Lokality ke zvelebení vybrány. Radnice představuje devět míst ve městě, které v rámci pilotního ročníku participativního rozpočtu vytipovali členové Komise pro územní plánování a architekturu. Která z lokalit si proměnu za milion korun zaslouží nejvíce, rozhodnou prostřednictvím Mobilního Rozhlasu obyvatelé města.

Komise vytipovala místa, která jsou zanedbaná, neplní již svou funkci a zasloužila by si úpravu. Nyní bude na občanech, aby rozhodli, které z devíti míst si proměnu zaslouží nejvíce.

„Shromáždili jsme podněty památkové komise a připojili své vlastní. Výběr se postupně zúžil na 9 míst. V dalších ročnících budou mít občané příležitost přímo zaslat své tipy na vhodné lokality,“ vysvětlil hlavní architekt města Frýdku-Místku Ondřej Zdvomka.

Veřejnou anketu radnice spustí 22. ledna a potrvá do 14. února. Hlasováním v Mobilním Rozhlase ale role obyvatel v rozhodování zdaleka neskončí, zapojovat se budou moct i po vybrání konkrétní lokality. Občané budou mít možnost ovlivnit výslednou podobu vybraného místa od začátku do konce, potvrdil náměstek primátora Igor Juriček (Piráti), který má participaci v gesci:

„Po výběru lokality se lidé zapojí přímo i do projektu. Jejich nápady, které nám budou sdělovat na plánovacích dnech nebo které nám zašlou, přetvoříme v zadání, se kterým bude projektant nebo architekt pracovat. Návrh poté představíme a v této fázi budou lidé moci komentovat a doporučovat úpravy.“

Participativní rozpočty běžně fungují ve spoustě měst, od okolních měst na severu Moravy až po světové metropole, a setkávají se s kladnou odezvou. Frýdek-Místek letos vyčlení na úpravu lokality milion korun. Proměna konkrétního místa má být hotová do poloviny roku 2023.  

Přístup do ankety je možný také pomocí QR kódu, viz plakát s fotkami nebo lednové číslo Zpravodaje F-M (ve schránkách od 22. do 27. ledna).

Zdroj: frydekmistek.cz

RELATED ARTICLES