Kolem nejstaršího duchovního stánku na území města vyrostlo v minulých dnech lešení. Farnost spojila síly s místní radnicí i krajem a společně zafinancovali nákladnou opravu části fasády památkové budovy, která vévodí centru Starého Bohumína. Věž kostela Narození Panny Marie dostane nový důstojný plášť.
Odpadávání kusů zvětralé omítky, prachem a nečistotami zašlá fasáda, bující plíseň. S takovým pohledem na věž starobohumínského kostela se až dosud setkávali obyvatelé městské části, věřící i kolemjdoucí turisté. Smutná vizitka, o kterou se postaral čas, stav ovzduší a nepříznivé klimatické podmínky, bude už brzy minulostí. A to také díky peněžitému daru od města a v rámci Programu obnovy památek nadregionálního významu také od Moravskoslezského kraje. „Kraj poskytl církvi jeden a půl milionu korun, my jsme podpořili rekonstrukci částkou 400 tisíc korun,“ potvrdil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.
Obnova obvodového pláště věže kulturní památky vyjde farnost na zhruba 2,3 milionu korun. „Bez dotace města a kraje bychom se do realizace pustit nemohli. Máme velmi omezené možnosti, jak získat peníze. Jednou za měsíc pořádáme v rámci nedělní mše sbírku věřících, něco utržíme za pronájem kostela a umístění základnové stanice mobilních operátorů,“ podotkl farník Josef Stoklasa.
Jak upozornil, myšlenka na opravu fasády je stará více než deset let. „Letos se nám díky příspěvkům konečně podařilo vysoutěžit stavební firmu, která by měla do letošního podzimu fasádu věže kompletně zrenovovat,“ dodal s tím, že farnost by v budoucnu chtěla rekonstruovat plášť celého kostela. Odhadované náklady však představují minimálně deset milionů korun, které bude nutné opět zajistit z externích zdrojů.
Historie starobohumínského svatostánku se začala psát na přelomu 12. a 13. století, kdy na jeho místě stála pravděpodobně dřevěná kaple. Ta byla ve 14. století nahrazena zděným gotickým kostelem. Jeho věž utrpěla v roce 1850 devastující poškození v důsledku požáru. Při následné opravě byla původní gotická klenba nahrazena nižší valenou a barokní věž s cibulovou bání se změnila na jehlancovou. Dnešní podobu kostel získal při rekonstrukci v letech 1910 až 1911.
V interiéru se nachází milostný obraz Panny Marie Růžencové-Starobohumínské, který údajně dokáže léčit. Díky němu je kulturní památka poutním místem. Lidé se zde modlí za uzdravení těla i duše. Dvěma pozlaceným korunkám na obraze požehnal v roce 2004 tehdejší papež Jan Pavel II. Kostel neslouží pouze k církevním obřadům a bohoslužbám, konají se v něm i kulturní akce.
Zdroj: mesto-bohumin.cz
Foto: Pavel Čempěl