Sobota, 22 června, 2024

Kofola se rozhodla podpořit krnovský startup, který šetří vodou

Společnost Zahradní OLLA, která vyrábí keramické nádoby určené k šetrnému a kontrolovanému zavlažování rostlin, navázala spolupráci s Kofolou. Ta jí poskytla úvěr pro rozvoj udržitelného podnikání.

První zmínka o metodě zavlažování, která využívá fyzikální zákony, přírodní materiál a řemeslnou zručnost, spadá do období čínské dynastie Chan, zhruba 200 let před naším letopočtem. Technologie, která byla později prohlášena za nejefektivnější způsob zavlažování, se rozšířila do všech částí světa, kde lidé museli efektivně hospodařit s vodou. A díky klimatickým změnám začala být relevantní i pro Evropu. Její rozšíření v Česku nyní podpořila Kofola ČeskoSlovensko, když finančně přispěla na rozvoj krnovské společnosti Zahradní OLLA s.r.o.

„Princip, na kterém řízené zavlažování pomocí hliněné nádoby OLLA funguje, je velmi prostý. Dochází k němu díky fyzikálním zákonitostem a vlastnostem hlíny, tedy materiálu, ze kterého je nádoba vyrobena,“ vysvětluje Šárka Bočková, která firmu založila s keramikem a výtvarníkem Karlem Dufkem.

Hliněná nádoba se umístí až po své hrdlo do zeminy záhonu a naplní vodou. Tato voda vzlíná skrze stěny nádoby do okolní zeminy a tím ji zvlhčuje. Rostliny vysázené v okolí nádoby cítí zdroj vody a vyvinou svůj kořenový systém směrem k ní tak, že celou nádobu svými kořeny obrostou. „A potom již vlásečnicovými kořínky jednoduše sají vodu přímo ze stěny nádoby. Díky tomu má rostlina tolik vody, kolik potřebuje, a přesně tehdy, kdy potřebuje,“ dodává Šárka Bočková.

Přínos zavlažovací nádoby OLLA nespočívá jen v přirozené péči o rostliny. „Tím největším přínosem je snížení spotřeby vody nutné pro zavlažování. A to podle typu rostliny od 60 do 90 % oproti klasické povrchové zálivce,“ vysvětluje Karel Dufek. Dalším benefitem je i úspora času oproti konvenčnímu zalévání, omezení výskytu plevele, plísňových onemocnění rostlin a škůdců a minimální uhlíková stopa, kterou OLLA za sebou zanechává.

„Pro starobylou a naprosto revoluční technologii zavlažování pomocí hliněných nádob jsme se jednoduše nadchli. Nejen proto, že s ní přichází rodáci z Krnova, odkud pochází i Kofola. Ale hlavně z toho důvodu, že jde o velmi efektivní způsob distribuce vody rostlinám, který se přizpůsobuje jejich potřebám. Věříme potenciálu tohoto startupu a jsme rádi, že se můžeme stát jeho součástí,“ říká Jannis Samaras, generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko, která se udržitelnosti věnuje už mnoho let.

Zavlažovací nádoba OLLA je vhodná především pro ty, kteří si cení vody a času. Kromě městských a komunitních zahradníků a permakulturistů ji ocení i běžní zahrádkáři, chalupáři či jiní drobní pěstitelé. Při napojení na zdroj vody může i na větších plochách fungovat jako samozavlažovací modulový systém. OLLA má řešení i pro květináčovou výsadbu, její použití je tedy velmi univerzální. „Ve skupině Kofola bychom tento princip efektivního využívání vody rádi vyzkoušeli na bylinkových polích, která obhospodařuje náš výrobce bylinných čajů LEROS,“ naznačuje plány Jannis Samaras.

Kofola poskytla krnovskému startupu úvěr v řádech statisíců korun a je připravena i na další investici v podobě odkupu podílů ve společnosti Zahradní OLLA s.r.o. To by mělo pomoci nastartovat další rozvoj udržitelného podnikání. „Ze spolupráce máme velkou radost. Kofola byla naše volba srdcem. Jako Krnováci k ní máme prostě blízko, ale především oceňujeme to, jak se tato rodinná firma vyvíjí. Známe její filozofii a smýšlení jejích zakladatelů, které se propisuje do reálných rozhodnutí a kroků směrem k udržitelnosti,“ prozrazuje Šárka Bočková a dodává: „Loni na jaře jsme byli frustrovaní, neboť jsme nezvládali uspokojit poptávku všech zájemců o naše produkty a poskytnutý úvěr nám pomůže vytvořit si dostatečné zásoby na sezónu. Úplně stejnou hodnotu pro nás má know-how z různých oblastí obchodu, které díky spolupráci s Kofolou získáváme.”

Někteří zaměstnanci Kofoly se rozhodli podpořit růst krnovského startupu i vlastními prostředky a stanou se spolupodílníky společnosti Zahradní OLLA s.r.o. „Je to pro nás zajímavá a nová zkušenost, jak rozvíjet v Kofole startupy a zároveň nabídnout Kofolákům možnost být součástí nových projektů. V případě OLLY se nám navíc podařilo poskládat zajímavý tým odborníků z nejrůznějších oborů (od finančního, přes právní, vztahy s investory až po marketing a PR). Věříme, že energie a zapálení nás všech může tomuto perspektivnímu startupu dodat další náboj,“ uzavírá Václav Novák, který má v Kofole v tandemu s Lenkou Frostovou na starosti tzv. inkubátor. Právě v něm firma rozvíjí inovativní myšlenky a startupové projekty, jakými jsou OLLA nebo třeba řemeslné cidery F.H. Prager.

Zdroj: TZ Kofoly, Jana Ptačinská Jirátová

RELATED ARTICLES