Úterý, 23 dubna, 2024

O LÍNÉ BABIČCE – divadelní jízda pro děti od 6 do 106 let

Superakční babička se už 22. ledna vydá za dobrodružstvím v komorním Divadle „12“. Činohra Národního divadla moravskoslezského zkouší adaptaci úspěšné knížky Aleny Kastnerové O LÍNÉ BABIČCE. V hlavní roli diváci uvidí Annu Cónovou. Inscenace je určena dětem od šesti do 106 let. Pro děti připravuje výtvarník scény také speciální přílohu do programu plnou hravých a kreativních úkolů! Inscenaci divadlo nabízí také jako školní představení.

Pro jeviště komorního Divadla „12“ upravila dobrodružný příběh Daniela Jirmanová (dramaturgyně a zároveň lektorka Ateliéru při NDM) a režie se ujal její manžel Tomáš, herec činohry NDM. „Hledali jsme novou pohádku pro Ateliér při NDM a já jsem pátrala po knižní předloze, hezké a vtipné knížce pro děti, která by zároveň měla hloubku a nabízela témata, která je vhodné s dětmi otevřít. Pročetla jsem spoustu knížek a nakonec jsem se vrátila k té, kterou jsem měla v hlavě jako první. Protože je výborná. A navíc, naše děti ji milují! “ vzpomíná Daniela Jirmanová. „Jenže tohle už je pro Ateliér trochu velké sousto, a tak jsme se na spolupráci dohodli s činohrou NDM a inscenace bude součástí jejího běžného repertoáru,“ dodává.

Tu knížku napsala dcera mého bývalého kolegy, herce Jiřího Rajského (vlastním jménem Kastner), se kterým jsem hrál v Šumperku, a ji jsem znal jako mrňavou holku, takže k tomu mám takový nostalgický vztah. A taky bych chtěl zkrotit prostor ‚Dvanáctky‘. Pro mě je to zatím taková malá tmavá škatule, a tak mi přijde jako výzva oživit ji příběhem o babičce, který se odehrává na mnoha místech, vměstnat do toho malého prostoru Himálaj a lítat tam balonem,“ odkrývá něco z děje Tomáš Jirman.

Kniha O líné babičce i naše dramatizace vypráví o tom, jak čerstvá seniorka odmítne pouhou babičkovskou hlídací roli a začne si plnit své životní sny – systematicky jeden po druhém. Vydá se zdolat osmitisícovku, proletí se balonem, zkusí řídit nejrychlejší auto na světě… Užije si při tom spoustu radosti i adrenalinu a potká zajímavé lidí (a taky podivné bytosti).

Prostor Divadla „12“ je komorní a je tedy velkou výzvou nejen pro herce (v inscenaci se v mnoha rolích i převlecích vystřídá dalších pět členů souboru), ale také pro autora výpravy a tvůrce

videoprojekcí. S návrhem vytvořit scénu a kostýmy oslovili Jirmanovi Marka Zákosteleckého, s nímž Daniela už dříve spolupracovala v Divadle loutek Ostrava. „Markovo výtvarné vidění je loutkářské. Na téhle inscenaci se může scénograf ‚vyřádit‘, odehrává se totiž postupně v několika úplně odlišných prostředích a každé je třeba přesně, ale jednoduše vystihnout,“ říká Daniela Jirmanová. „Tvoříme jednoduchými obrazovými prostředky velkou imaginaci“, doplňuje Tomáš Jirman. Marek Zákostelecký připravil pro děti také speciální list do tištěného programu k inscenaci – bude hravý a plný úkolů a výzev! Videoprojekce pro inscenaci jsou dílem Romana Mrázka.

O hudbu se postaral další člen souboru činohry NDM Jiří Sedláček. Jejím interpretem na jevišti bude – spolu s herci – David Schreiber (jeho postava se jmenuje Orchestr). Předvede nejen svůj talent muzikantský, ale též ruchařský. 

Inscenaci nabízí divadlo také školám – kontaktní osoba Lucie Rybářová (lucie.rybarova@ndm.cz; telefon 596 276 260 nebo 702 197 655). Součástí některých představení budou kreativní dílny Ateliéru při NDM pro děti – kontakt Daniela Jirmanová  (mail daniela.jirmanova@atelier-ndm.cz, telefon 604 837 685).

Zdroj: NDM

Foto Martin Kusyn

RELATED ARTICLES