Pátek, 22 listopadu, 2024

Lana z Bohumína pro peruánské rybářské lodě

Bohumín ŽDB Drátovna v Bohumíně začala poprvé ve své historii dodávat své produkty do Peru. Pro zemi v Latinské Americe vyrobila čtyři speciální lana pro dvě rybářské lodi. Ty nyní slouží ke spouštění sítí a jejich vytahování s rybářskými úlovky.

Zakázku bohumínská firma uzavřela se společností Perficon Gmbh z Německa, přičemž finálním zákazníkem byla rybářská firma Movitecnica Peru. „Pokud vše dobře dopadne, tak se budeme účastnit příštích tendrů a doufáme v pravidelné dodávky rybářských lan do této latinské země,“ říká předseda představenstva ŽDB Drátovna Petr Adamek s tím, že Jižní Ameriku bere vedení společnosti v příštích letech jako perspektivní trh. „Kromě dodávek lan pro rybářské firmy je tam pro nás i obrovský potenciál v segmentu těžních lan,“ doplnil.

Šestipramenná lana s drátěnou duší o délce 1 100 metrů, průměru 22,2 a 25,4 milimetru, vyrobili bohumínští pracovníci v prvním čtvrtletí letošního roku. Zákazník si je převzal před několika dny. „Nyní dochází k testování kvality našich lan. Podle posledních informací bylo ale testování odloženo kvůli špatnému počasí, takže výsledky budeme znát na podzim,“ sdělil vedoucí prodeje Lanárny Jiří Foltyn.

Dodal, že expedice z Bohumína do Peru trvala 50 dnů. Lana nejdřív v kontejneru přepravil vlak do Hamburgu, kde z přístavu vyplula loď přímo do Peru.

Dodávka lan do Peru představuje další ze zajímavých zakázek provozu Lanárny společnosti ŽDB Drátovna, která je dceřinou firmou Třineckých železáren. Zaměstnanci lanárny v minulosti vyrobili několik speciálních lan pro evropská horská střediska, například v roce 2020 dodali speciální tažné lano pro lanovku ze Skalnatého plesa na Lomnický štít nebo předloni dodali lano pro novou lanovku v areálu Červenohorského sedla v Jeseníkách. Loni na podzim Lanárna dodala sedm lan pro remorkéry v Suezském průplavu.

Provoz Lanárny byl založen v roce 1951 za účelem výroby těžních lan pro blízké doly. Vzhledem k postupnému útlumu těžby v České republice a rozšíření strojního zařízení se provoz postupně začal více orientovat i na další segmenty jako jsou speciální jeřábová lana, lana pro lanovky a vleky, rybářská lana a lana pro všeobecné použití. Aktuálně se roční výroba pohybuje okolo 6 tisíc tun, více než 95 produkce firma exportuje nejčastěji do Německa, zemí Beneluxu, Polska a Velké Británie. Lana dodává také do USA, Číny, Singapuru, Maroka nebo Spojených Arabských Emirátů.

Zdroj: trz.cz

RELATED ARTICLES