Pondělí, 26 února, 2024

James Riess: JRCC investuje, přestože trh s nemovitostmi zamrzl

Po 7 letech pohybu na Evropském trhu s firmou UEG, původně Ielektrisch, získali podrobné informace o stavebním trhu. Dnes za pomocí prostředků od akcionářů nakupuje a rekonstruuje nemovitosti tam, kde se staví projekty pro největší korporace světa. Tyto nemovitosti díky svému know-how následně pronajímá stavebním firmám pro jejich zaměstnance a zlepšuje tak jejich životní standard v těchto zemích. Společnost JRCC založil James Riess, podnikatel a investor primárně působící v oblasti stavebnictví.

Pane Riessi, s ohledem na vysoké ceny nemovitostí a úrokové sazby, může být v České republice investice do nemovitostí stále atraktivní volbou?

Souhlasím, že investice do nemovitostí už dávno nejsou tak jednoduché jako dříve a nemovitosti v Česku jsou vzhledem k našim příjmům jedny z nejdražších na světě. Do karet nám nehrají ani vysoké úrokové sazby. Na přelomu let 2022 a 2023 dosáhly maxima, a to někde okolo 6,33 %. V únoru letošního roku jsme se dostali na 6,19 % při fixaci na 3 roky. Nemůžeme zapomenout, že podmínky k získání hypotečního úvěru jsou čím dál více přísnější… 

„Naše společnost ale investuje do nemovitostí trochu jinak, a tak nás tyto faktory až tolik neovlivňují.“

Jak tedy vaše společnost funguje?

Společnost JRCC je vlastníkem jedinečného know-how, které získala díky 7 letům pohybu mých společností, dříve I-elektrisch, a dnes UEG na německém trhu. Díky těmto zkušenostem jsme si na německém trhu vybudovali řadu kontaktů a nákup nemovitostí je tak pro nás o mnoho snazší. Především proto, že máme přístup k zajímavým informacím, jako jsou například chystané výstavby kanceláří největších korporací světa – Google, Apple, Amazon,… Dělníci pracující na těchto stavbách potřebují být někde ubytováni, naneštěstí tato služba v Německu trochu zaostává. Možnosti ubytování je k dispozici minimum a podmínky pro dělníky jsou otřesné. Díky této díře na trhu naše firma funguje a má tak obrovský potenciál k růstu.

James Riess

Takže v podstatě nakupujete nemovitosti, které nadále pronajímáte?

Ne tak úplně, po nákupu nemovitostí nás čeká ještě rekonstrukce, díky ní už tak cena nemovitosti sama o sobě stoupá na hodnotě. Jelikož zde máme k dispozici české pracovníky a vše si děláme sami, není pro nás rekonstrukce tolik nákladná. Po rekonstrukci je byt připraven k pronájmu, a právě díky kontaktům míříme k tomu, že bude minimálně z 80 % vytížen, jelikož stojí na ideálním místě blízko těchto staveb, které trvají roky.

A co vysoké úrokové sazby? Jak jste již zmínil, pokud si vezmete úvěr v ČR, tak se nemovitost značně prodraží. 

Tato problematika se nás netýká. Úvěry nevyužíváme, financujeme pouze kapitálem společnosti a akcionářů, tudíž cena za nemovitost s rekonstrukcí je pro nás téměř konečná. Ale samozřejmě musíme počítat s drobnými úpravami v průběhu let. 

Jak skončí nemovitosti, které se vám pronajmout nepodaří, neboť bude ku příkladu výstavba zrušena?

To je jednoduché. Jak jsem již zmiňoval, dokážeme budovu zrekonstruovat s daleko menšími náklady než místní firmy, konkrétně se zde bavíme třeba o 1/3 nákladů. Takže budovu prodáme a máme stále možnost výnosu.

Máme nějakou možnost na tom profitovat s Vámi?

Ano, kontaktujte mě, já vám rád předám bližší informace. Najdete mě na webu www.jrcc.cz nebo využijte e-mail riess@jrcc.cz

Pane Riessi, děkujeme vám za rozhovor. Ať se vám daří.

Ilustrační foto: unsplash.com

RELATED ARTICLES