Stejně jako děti, které netrpělivě čekají na blížící se vánoční den, čeká ekonomický trh na další zasedání FEDu. Trhy jsou v posledních dnech jako na houpačce, kdy většina světových bankovních domů a agentur předpovídá recesi. Realitou zůstává, že nikdo nemá křišťálovou kouli a neví co se bude dít.
Za touto situací stojí zejména politika Číny, problémy s energiemi, cenami ropy, konflikt na Ukrajině a další proměnné. FED proto zůstává jako hlavním hybatelem, v této nestálé době, kdy v uplynulých týdnech, ve kterých se začalo očekávat pomalejší tempo zvyšování sazeb. To se propisuje zejména do dluhopisů. Analytici očekávají poslední zvyšování úrokových sazeb v prvním pololetí příštího roku.
Disney+ spustil novou verzi předplatného s reklamou.
Mezi nejdominantnější trendy v médiích patří přechod populace na soukromé streamovací platformy oproti běžnému vysílání. Mezi hlavní přínos patří téměř nekonečné množství věcí ke shlédnutí, možnost přetáčení a absence reklam.
Právě zajetý standart streamování bez reklam nyní mění stanice Disney +, která již obsazuje svým tržním podílem třetí místo s 15 % hned za Amazonem Prime (19 %) a za dominantním Netflixem (21 %). Disney + spouští novou verzi předplatného za 8 USD na měsíc s reklamním obsahem. Pro Disney to znamená zejména zájem sponzorů, což i za rizika “znechucení” uživatelů může být zajímavou informací pro investory.
Pevný dozor EU
S regulacemi a omezeními zejména v oblasti ochrany osobních údajů ze strany EU přišla určitě většina čtenářů do styku. Za zmínku v nejnovějším vývoji určitě stojí rozhodnutí regulátorů soukromí Evropské Unie o tom, že by Meta neměla vyžadovat souhlas uživatelů s cílenými reklamami na základě jejich online aktivit.
Meta se sice může odvolat, ale kdyby k tomuto rozhodnutí došlo, znamenalo by to pro Metu a jiné platformy velice zásadní komplikace vůči využívání personalizované reklamy. Pokud by samotní uživatelé neměli zájem o personalizované reklamy, mohlo by to představovat i velké riziko v podobě ztráty části příjmů.
Ceny na vrcholu
Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 1,4 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména promítnutím Úspornéhotarifu a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny. Na druhé straněse zvýšily ceny v oddílu potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské cenyv říjnu o 15,1 %, což bylo o 2,9 procentního bodu méně než v září. Pokud by ale nebyly zohledněnyadministrativní zásahy vlády, byla by meziroční inflace rekordních 18,6 %. Meziměsíční pokles cen bylzejména v oddíle bydlení, což bylo způsobeno nižšími cenami elektřiny o 53,9 %. Naopak meziročně
vzrostly spotřebitelské ceny nejvíce v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziroční růst cen opětzrychlil. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 16,0 % a ceny služeb o 13,4 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkemprůměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsícůbyla v říjnu 13,5 % (v září 12,7 %).
Co se týče cen výrobců, tam nastal pozitivní vývoj. V říjnu ceny všech výrobců zpomalily meziroční růst.Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o více než 27 % a ceny průmyslových výrobců o vícenež 24 %. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly dle odhadů o 12 % a ceny tržních služeb pro podnikybyly vyšší o 6,3 %.
Pařížská patří mezi nejdražší ulice světa
Pařížská ulice v Praze se poprvé dostala do žebříčku nejdražších ulic světa podle výše nájemného.Celkově skončila na 17. příčce a sesadila z této pozice ulici Na Příkopě, která se v žebříčku sestavovanémporadenskou společností Cushman & Wakefield objevovala předešlých 18 let. Nejvyšší roční nájemnév ulici Pařížská činí 2719 eur (66 200 Kč) za metr čtvereční. Společnost Cushman & Wakefield každoročněsrovnává 68 zemí světa podle nejvyššího dosahovaného nájemného v nejdražší nákupní ulici. V žebříčkufiguruje vždy jedna nejdražší ulice z každé země.
Nejdražší ulicí světa je horní část Páté Avenue v New Yorku, kde činí roční nájemné 21 076 eur za metr čtvereční. Výše nájmu je tam nyní vyšší o 14 procent než před pandemií. Na druhém místě ve světovém žebříčku skončila hlavní ulice v Hongkongu Tsim Sha Tsui, třetí je milánská Via Montenapoleone. Covid zamával pořadím ulic v žebříčku. O nejvíce příček si polepšilo Norsko (z 27. na 23. místo). Naopak Polsko zaznamenalo největší pokles (z 32. na 36. pozici) – nemá totiž tak etablované hlavní nákupní třídy a nejvyšší nájemné se dosahuje v obchodních centrech, konkrétně v projektu Zloté Terasy. Stejně tak v případě pražských ulic covid negativně dopadl spíše na ulici Na Příkopech než na Pařížskou.
Kurz koruny se blíží své rovnováze
Česká koruna je dlouhodobě nejstabilnější měnou regionu střední a východní Evropy. ČNB zveřejnila svou krátkou studii, která se snaží odhadnout rovnovážnou hodnotu tzv. reálného měnového kurzu. Jak píší autoři z ČNB, pro centrální banku je určení míry nesladěnosti měnového kurzu (tj. odchylky aktuálního reálného kurzu od jeho odhadované rovnovážné hodnoty) velmi cennou informací, a to vzhledem k tomu, že měnový kurz může za určitých okolností tlumit dopad šoků zasahujících českou ekonomiku. Reálný měnový kurz a jeho pozice vůči rovnováze zejména určuje cenovou konkurenceschopnost ekonomiky. Dle propočtů ČNB nedochází k dlouhodobém a výrazném fundamentálním nadhodnocení koruny a existenci potenciálních tlaků na její budoucí oslabování.
Podrobněji: https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Kurz-koruny-je-na-dohled-sve-fundamentalni-rovnovaze/
Další články ze seriálu FINANCE:
- SRPEN 2022: Nárůst akcií a pokles stavebního materiálu?
- ZÁŘÍ 2022: Léto skončilo, zpátky do reality
- ŘÍJEN 2022: Úroky stojí a trh odepisuje
- LISTOPAD 2022: Nekonečné téma inflace
Autor článku: Ing. Jakub Lukšík
ROYAL VISION s.r.o. (člen skupiny DRFG)
kancelář: Janáčkova 1020/7, 702 00 Ostrava
mobil: +420 774 431 860
email: jakub.luksik@royalvision.cz
www.royalvision.cz, www.drfg.cz
Zdroj foto: https://immediate.net/