Čtvrtek, 4 července, 2024

Půlroční vývoj pracovního trhu: konkurence mezi firmami ve snaze získat uchazeče a nespokojenost zaměstnanců

Pracovní trh se nachází v napjatější situaci, než vyplývalo z predikcí o vývoji trhu v roce 2024. Zaměstnavatelé čelí většímu konkurenčnímu boji a více zaměstnanců je nespokojených se svou prací a zejména mzdou. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personální společnosti Hays. 

Zaměstnavatelé se shodují na tom, že největší výzvou současného pracovního trhu je nedostatek kvalifikovaných odborníků, potýká se s ním stále více firem. Na konci roku 2023 pociťovalo při náborech vysokou konkurenci ostatních zaměstnavatelů 33 % firem, letos je to ještě o 10 % společností více. Naopak snazší mají zaměstnavatelé obsazování juniorních a absolventských pozic, kde pozorují nárůst uchazečů. 

A screenshot of a computer

Description automatically generated

Dobrou zprávou pro uchazeče je, že více firem plánuje zvyšovat počet zaměstnanců a více než polovina dotázaných zaměstnavatelů v tom bude pokračovat i v druhé polovině roku.
„Zaznamenali jsme, že 43 % uchazečů o práci se letos potýkalo s nedostatečnou nabídkou pracovních míst v jejich oboru – nejčastěji to zmiňovali kandidáti na profese v IT, ve financích, v obchodě a logistice. Více než polovina z těch, kteří letos měnili práci, pak nebyla spokojena s nabízeným ohodnocením.“, komentuje výsledky průzkumu Agnieszka Pietrasik, ředitelka společnosti Hays v České republice.

Koho firmy v roce 2024 hledají? 

K pěti letos nejpoptávanějším profesním oborům patří administrativa, technologie, výroba, inženýring a prodej. „Administrativní a podpůrné role patří k nejčastěji obsazovaným zejména proto, že jsou potřeba napříč všemi odvětvími, na rozdíl od jiných, úzce specializovaných profesí. Technologické pozice jsou pak nejen na českém trhu stálicí, ať už jde o vývojáře softwaru nebo například datové specialisty či odborníky na IT bezpečnost. To platí i pro poptávku ve výrobních, automobilových a strojírenských společnostech, které jsou na českém trhu silně zastoupeny.“, říká Agnieszka Pietrasik z Hays. 

Zvyšovat mzdy chtělo v letošním roce 83 procent zaměstnavatelů, prozatím tak učinilo o 10 % firem méně. 

„Růst mezd se prozatím pohybuje nejčastěji v rozmezí 5-10 %, přičemž pokračující zvýšení letos by už nemělo pětiprocentní hranici překonat. Nejštědřejší byly ke svým zaměstnancům společnosti ve zdravotnictví, energetice, bankovnictví a finančních službách, farmaceutické či obchodní společnosti. Jen mírný nárůst či spíše stagnaci pak vidíme v IT a v konzultačních společnostech.“, upřesňuje Agnieszka Pietrasik. 

A screenshot of a computer

Description automatically generated

A jak vnímají růst mezd sami zaměstnanci? 

27 % zaměstnanců na konci loňského roku očekávalo, že se jejich mzda letos nezmění nebo sníží. Ve skutečnosti však stagnaci a snížení k polovině roku 2024 hlásí 42 % zaměstnanců. Zvyšovalo se opět nejčastěji do 10 %, přičemž zvýšení se dočkali uchazeči na finančních a účetních pozicích, na inženýringových rolích a také v HR, případně obchodníci a zaměstnanci na farmaceutických či medicínských rolích. Převažující stagnaci pak potvrzují zaměstnanci na IT a logistických pozicích. 

Spokojenost s výší mzdy poklesla o 15 %, v současné době si své ohodnocení chválí „jen“ 60 procent kvalifikovaných pracovníků. „Přestože inflace významně klesla, životní náklady, a to nejen ve velkých městech, v uplynulých letech vzrostly více než mzdy. Mnohé pracovní pozice nyní mají také širší agendu vzhledem ke zrušení jiných míst ve společnostech, a mzdová kompenzace v těchto případech není vždy adekvátní.“, vysvětluje Agnieszka Pietrasik.

Nejnižší spokojenost s výší mzdy uvádějí zaměstnanci, kteří letos změnili pracovní pozici u stávajícího zaměstnavatele, ať už v důsledku povýšení či jiné organizační změny ve společnosti. V této skupině zaměstnanců je se svým ohodnocením nespokojeno 64 % respondentů.


A screenshot of a graph

Description automatically generated

Změnu zaměstnavatele letos absolvovalo 21 % respondentů, to je o 3 % více, než kolik jich původně změnit práci zamýšlelo. Nicméně, i mezi zaměstnanci, kteří změnili pracovní pozici letos, existuje vysoké riziko, že se budou poohlížet po další příležitosti. 28 % z těch, kteří letos absolvovali kariérní změnu, je již nyní rozhodnutých hledat na pracovním trhu nové možnosti, dalších 37 % pak změnu sice aktivně nevyhledává, ale je ochotno atraktivní pracovní příležitost zvážit. Z hlediska profesí jsou této změně nejčastěji nakloněni pracovníci v IT a ve financích.

Dobrá pracovní atmosféra, podporující a respektující prostředí a silná firemní kultura je faktorem, který přiláká a udrží zaměstnance nejvíce. Již v loňském roce se tato preference uchazečů držela vysoko a letos ještě o 13 % vystoupala na současných 73 %. Za zmínku také stojí pokračující pokles atraktivity balíčku benefitů, ty jsou nyní zajímavé pouze pro 15 % respondentů. Nižší motivační význam benefitů pozorují i zaměstnavatelé – mezi kritéria, která jim pomohou přilákat a udržet zaměstnance je řadí jen 23 % z nich, což je opět oproti loňskému roku značný pokles. 

Průzkum proběhl v květnu 2024 a zúčastnilo se jej 371 zaměstnavatelů a 514 zaměstnanců a uchazečů o práci. Získaná data byla následně porovnána se zjištěními ze Mzdového průzkumu společnosti Hays pro rok 2024, zveřejněného v lednu 2024.

Zdroj: Hays plc

Ilustrační foto pixabay.com

RELATED ARTICLES