4. října 2022 – Tchaj-wan opět otevřel svůj pavilon v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) v Brně. Tchajwanská rada pro rozvoj zahraničního obchodu (TAITRA) a Tchajwanské ministerstvo zahraničních věcí zde představují 16 firem, které vystavují širokou škálu produktů zaměřených na inteligentní výrobu, chytré továrny, řezací nástroje a části strojů. Veletrhu se přímo účastní 6 z těchto 16 firem. Dalších 23 tchajwanských firem se na veletrhu představí prostřednictvím svých partnerů.
Liang-Ruey Ke, zástupce Taipeiské Hospodářské a kulturní kanceláře v Praze, spolu s Pavlem Divišem, předsedou Česko-tchajwanské obchodní komory a Tomášem Kubalou, místopředsedou představenstva Regionální hospodářské komory Brno, dnes slavnostně otevřeli tchajwanský pavilon na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Tchaj-wan přivádí na veletrh své průmyslové zástupce, kteří chtějí účast využít k navázání obchodních vztahů a prohloubení ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi.
Tchajwanští zástupci chtějí účastníkům veletrhu představit produkty svých předních společností z oblasti průmyslových technologií. Liang-Ruey Ke poznamenal, že Tchaj-wan má kompletní klastr pro průmysl obráběcích strojů a inovativní informační a komunikační průmysl. Díky tomuto pevnému základu mohou vyvíjet chytré stroje nezbytné v rámci průmyslu 4.0. Vzhledem k tomu, že i Česká republika má dlouholetou průmyslovou tradici, zejména ve strojírenství a automobilovém průmyslu, je podle něj nasnadě, aby obě země prohloubily spolupráci.
„Účast je pro nás vekou příležitostí představit špičkové produkty, které mohou naši producenti nabídnout. Přáli bychom si zprostředkovat bližší kontakt mezi českým a tchajwanským průmyslem a prohloubit tak vzájemné obchodní vztahy,“ dodává KevinWu, ředitel Tchajwanského obchodního centra ve Varšavě.
„Tchaj-wan je jednou z nejsilnějších ekonomik východní Asie a má vedoucí postavení v klíčových průmyslových odvětvích jako je elektronika, strojírenství a polovodiče. Jak česká, tak tchajwanská strana proto dlouhodobě projevují snahu zprostředkovat představitelům soukromého sektoru vzájemný styk, z něhož mohou těžit trhy obou zemí,“ říká Pavel Diviš, šéf Česko-tchajwanské obchodní komory.
Tchajwanští vystavovatelé na MSV 2022
- ShiehYihMachineryIndustry (SEYI) Co., přední výrobce středních a velkýchservolisů s celosvětovou působností.
- NETIO Technologies Co. LTD, tchajwanský dodavatel a výrobce chytrých továren poskytujících řešení, související zařízení (počítačové moduly, senzory atd.) a integrované systémy. Společnost nabízí produkty a služby určenépro průmysl jako takový, ale i pro zdravotnictví, armádu nebo železnici.
- PetsealsIndustries Co., výrobce těsnění, poskytující metrické a imperiální těsnění pro průmyslové stroje a aplikace pro těžké stroje. Přesné nástroje jsou vyvíjeny na vysokorychlostních frézkách s 30 000 otáčkami za minutu.
- FlyingRays InternationalTrade Co., jejíž produkty zahrnují tlakové odlitky, práškovaný kov a strojní součásti.
- HsinHuanLungMachineIndustrial Co., výrobce CNC a šnekových převodů, bronzových matic a pouzder.
- RunguEnterprsie Co., výrobce dílů pro CNC soustružení, distančních sloupků, mosazných matic, RF, SMA, SMB a BNC konektorů.
Tchajwanský strojírenský průmysl
Úzké propojení mezi midstream a downstream segmentem a vysoce vzájemně provázané klastry vytvořily na Tchaj-wanu perfektní ekosystém pro výrobu strojů a obráběcích strojů. V roce 2021 měla místní produkce tchajwanského strojírenského průmyslu hodnotu 43 miliard dolarů a celkový export přesáhl 33 miliard dolarů.
Česko-tchajwanská hospodářská data
Podle statistik agentury CzechInvest investoval Tchaj-wan do listopadu 2021 v České republice 1,11 miliardy euro. V roce 2021 vyvezl Tchaj-wan do České republiky zboží v hodnotě 529 milionů dolarů, což je o 7,14 procenta více než v roce 2020. Hlavním vývozním artiklem byly díly a příslušenství pro informační produkty, díly jízdních kol, úložná zařízení a informační produkty. V roce 2021 vyvezla Česká republika na Tchaj-wan zboží v hodnotě 425 milionů dolarů, což je o 14,88 procenta více než v roce 2020. V tomto případě byly hlavním vývozním artiklem osobní automobily, elektronické mikroskopy, komunikační produkty, osvětlovací nebo signalizační zařízení a automobilové díly a příslušenství. Celkový obchod se zbožím mezi oběma zeměmi v roce 2021 činil 954 milionů dolarů.
Česko-tchajwanská obchodní komora srdečně zve české podniky, aby navštívily Tchajwanský pavilon na brněnském výstavišti a využily této skvělé příležitosti k setkání se zástupci tchajwanských firem a navázání nových mezinárodních partnerství.
Zdroj: TZ Václav Prchlík Grayling