Fake & Real. To je název studentské konference, která se uskuteční 19. dubna 2023 na Vyšší odborné škole Mediální tvorby (VOŠMET) v Ostravě – Mariánských Horách. Konference pro studenty středních škol rozkryje z pohledu budoucích novinářů problematiku dezinformací i způsoby, jak se s nimi vypořádat. Na akci, která startuje v devět hodin ráno, se setkají studenti, špičkoví novináři a odborníci z oblasti médií, aby diskutovali a prezentovali své názory a zkušenosti na téma fake news, manipulace a deepfakes.
Škola pořádala konferenci už v roce 2019 a jejím tématem tehdy bylo seznámení s fake news obecně. V tomto roce se konference na stejné téma bude snažit jít více do hloubky a poskytne větší množství témat a především hostů. „Letošní konference bude zaměřena na falšování zpráv, manipulaci s fotografií a videi, což je stále větší problém. Chceme u studentů podpořit kritické myšlení a rozvíjet schopnosti kontroly informací. Konference bude příležitostí pro všechny, kteří se zajímají o aktuální téma fake news a chtějí se podílet na boji proti dezinformacím,“ říká Radan Jünger, ředitel VOŠMET.
Kromě prezentací studentů představí své příspěvky fundovaní hosté s významnou žurnalistickou praxí. Svět médií zastoupí reportérka ČT Pavla Daňková, redaktor a moderátor ČR 2 Ondřej Albrecht, Martin Pleva, šéfredaktor Deníku a Adolf Horsinka manipulace s fotografií. Nová média bude reprezentovat známý youtouber Martin „Mikýř“ Mikyska, se kterým mohou účastníci besedovat o jeho práci, zaměřující se velkou měrou právě na fake news a jejich uvádění na pravou míru.
Konference byla pro studenty VOŠMETu cennou zkušeností, neboť vše připravovali sami a akci konzultovali s pedagogy. „Studenti si vyzkoušeli postavit celý projekt od začátku až do konce od vymýšlení obsahu a shánění hostů až po grafiku, natáčení medailonků, vytváření pozvánek a oslovení studentů jiných škol. Naši studenti budou také celou konferenci moderovat a natáčet z ní reportáž,“ sdělila Markéta Fialová, zástupkyně ředitele VOŠMET.
Odpolední program konference budou tvořit workshopy, na nichž se zájemci mohou přiučit fotografování nebo moderování, vyzkoušet si ve školním studiu, například tvorbu videí a grafiky, střih i dabing.
„Doufáme, že konference bude příležitostí, jak získat zkušenosti a znalosti, které přispěji k řešení aktuálního problému možných mediálních dezinformací ve společnosti, což je i součástí výuky v naší škole,“ dodává ředitel Radan Jünger.
Zdroj: TZ VOSMET