Pondělí, 26 února, 2024

Nová příležitost pro brownfieldy v našem kraji

Pojem brownfield si obvykle spojíme se zapomenutou chátrající budovou nebo areálem bez jakéhokoliv atraktivního využití. V současné době se však lidé a investoři začínají stále častěji na brownfieldy dívat z trochu jiného úhlu. Vidí v nich jedinečnou příležitost rozvoje a brownfieldy se tak pomalu, ale jistě stávají oproti minulosti vyhledávanějšími lokalitami pro řadu developerů a firem. Právě o potenciálu rozvoje těchto nevyužitých objektů a lokalit byl zaměřen jubilejní 15. ročník konference Brownfieldy jako příležitost, pořádaný společností MSID ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a Institutem pro udržitelný rozvoj sídel.

Letošní ročník proběhl symbolicky v jednom z ikonických ostravských brownfieldů, a to v prostorách bývalé kuchyně dříve nejluxusnějšího ostravského Hotelu Palace, který podtrhl jedinečnou atmosféru celé akce. Účastníkům z řad developerů, architektů nebo zástupců obcí byly představeny především celkové vize transformace Moravskoslezského kraje, nový směr společnosti MSID, ale také program POHO 2030.

Další prostor byl věnován inspirativním projektům hotových, probíhajících i plánovaných regenerací brownfieldů v našem kraji. Důležitost rozvíjení brownfieldů v kontextu prosperity města, bylo z pohledu vedení měst, představeno zástupci měst Ostrava a Opava. Projekty na brownfieldech v soukromé sféře pak představila společnost Slezan Holding z Frýdku-Místku, na které navázala prezentace probíhající regenerace obchodního domu Ostravica-Textilia. A nechyběly ani informace o aktuálních, ale i plánovaných možnostech financování regenerací brownfieldů v našem kraji.

Celý článek si můžete přečíst v e-verzi magazínu POSITIV Business & Style 4/2022 ZDE.

RELATED ARTICLES