Pondělí, 26 února, 2024

Lépe jednou vidět než 100x slyšet

Ostravu navštívili začátkem října poslanci Evropského parlamentu, členové politické frakce „The Left“. Přijali pozvání své kolegyně europoslankyně Kateřiny Konečné na tzv. „Study Days“. Akce se uskutečnila v souvislosti s předsednictví České republiky v radě Evropy. Europoslanci měli možnost seznámit se s regionem Moravskoslezského kraje a zejména vidět i poslechnout si, jaká témata zde rezonují. Na podrobnější informace se zeptal přímo Kateřiny Konečné předseda redakční rady Radúz Mácha.

Kateřino, o jakou akci se tady v Ostravě jedná? 

Každý člen evropského parlamentu má v době předsednictví jeho země možnost organizovat pro členy své frakce setkání a konference, které podrobněji zmapují, jak jsou v dané zemi využívány dotační prostředky z fondů EU. Zároveň dává možnost odborníkům z různých oblastí své mateřské země, aby se seznámili s lidmi, kteří v EP pracují ve výborech a komisích. Tedy těm, kteří se podílejí na evropské legislativě, která se pak přenáší z evropské úrovně na ty národní.

Jaká témata jsi pro své kolegy připravila? 

Jsem s lidmi z našeho regionu stále v kontaktu, takže vím, co se zde odehrává. Proto jsem chtěla ukázat, co se zde podařilo a také jakou cestou se chceme do budoucna vydat. První konference se věnuje restrukturalizaci našeho kraje s využitím fondů EU. Vystupují na ní nejen představitelé politického života, ale rovněž zástupci vysokých škol a představitelé průmyslových podniků.  Druhá konference je připravena na téma alternativních zdrojů energie. S bližším pohledem na budoucí možnosti využití vodíku. Očekávám i debatu nad současnými zdroji energie v regionu. A budu ráda, když se bude otevřeně a konstruktivně diskutovat o potenciálních příležitostech, ale i o možných negativních dopadech energetické krize a možných východiscích.

Celý rozhovor si můžete přečíst v e-verzi magazínu POSITIV Business & Style 4/2022 ZDE.

RELATED ARTICLES