Neděle, 19 května, 2024

Jan Krkoška: Čistá budoucnost pro kraj

Dříve byly hlavním znakem Moravskoslezského kraje hutě, vysoké pece a důlní věže. Při vší úctě k průmyslové historii a dřině statisíců lidí přišel čas na změnu. Náš kraj se stává důležitým technologickým hráčem, podporujeme inovace. Typickým novým symbolem našeho regionu by mohl být třeba vodík.

Elektromobilita a vodíková mobilita – to je dnes jistá budoucnost. Vozidla s alternativním pohonem produkují méně škodlivin. Zejména vodíkový pohon je čistý a naprosto čistá může být v budoucnosti i jeho výroba. Elektřinu a vodík si také umíme vyrobit sami, což nám dává jistou svobodu a nezávislost na ruském plynu a ropě. V Moravskoslezském kraji navíc můžeme k výrobě vodíku využít i jiné suroviny, jako jsou důlní a koksárenské plyny nebo uhelné kaly – tedy odpad, který se dnes většinou spaluje a zatěžuje životní prostředí. Proto pracujeme na tom, aby u nás vzniklo první české „Hydrogen Valley“, kde energetiku a dopravu založenou na fosilních palivech nahradí vodíkové technologie. Proto jsme společně s univerzitami a podniky založili Vodíkový klastr. Nyní má 28 partnerů, vedle Moravskoslezského kraje a VŠB-TUO také řadu velkých i menších firem, které se hodlají aktivně podílet na výrobě zařízení pro výrobu, distribuci a užití vodíku. Proto vznikla Vodíková strategie Moravskoslezského kraje, která je po Ústeckém kraji druhým takovým dokumentem v Česku. 

Vodík je ohromné téma. Jeho využívání je prostě geniální nápad, kterého se musíme držet, a dělat maximum pro to, aby první české Vodíkové údolí nebyla jenom nějaká chiméra, ale abychom vytvořili nové, progresivní a inovativní průmyslové odvětví, kde najde práci velký počet lidí a které pomůže kraji v budoucnu fungovat bez energetického spalování uhlí.

Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete ve speciálu HYDROGEN magazínu POSITIV Business & Style ZDE.

RELATED ARTICLES