Středa, 19 června, 2024

Aleš Zacha: Nahrává nám, že se umíme přizpůsobit

Ani logistický park, ani průmyslový areál, ale obchodně-průmyslová čtvrť, která urbanisticky doplní prázdné místo na mapě Ostravy. Aleš Zacha, Head of Development v P3 Logistic Parks, hodnotí necelý rok po završení první etapy výstavby, jak se jim tyto ambice daří v nové lokalitě naplnit.

 Čím se váš ostravský projekt liší od vašich ostatních parků?

P3 Ostrava Central je první brownfield, který jsme v České republice realizovali. Svou velikostí 44 hektarů se jedná zatím o největší brownfield v ČR přetvořený na moderní průmyslový park.

Všechny naše parky si zakládají na skvělé dopravní dostupnosti, ve Vítkovicích jsme navíc ještě v těsné blízkosti technické památky pulzující kulturním životem, de facto v širším okruhu města. To významně ovlivnilo celé pojetí našeho projektu.

Jak se na podobě logistického parku podepíše jeho okolí?

Relativní blízkost centra nahrává citylogistice a otevírá širší možnosti v oblasti retailu a služeb. Chtěli jsme vytvořit místo, kde se bude dobře dařit byznysu, ať už jsou jeho podstatou velké strojírenské celky, nebo malá živnost. Zkrátka podpořit evidentní vzestup ostravského regionu.

Otevřený prostor přístupný všem je naprostý opak toho, co tato lokalita zažívala v uplynulých dekádách, kdy byl areál nepřístupný a pohyb v něm nebezpečný. Stáli jsme tak před otázkou, jak z tohoto šedého místa na mapě udělat zase město, a to byl důvod, proč jsme vyhlásili architektonickou soutěž.

Projekty průmyslového developmentu se obvykle obejdou bez architekta …

Také proto je náš projekt jedinečný. Vítězný návrh architekta Davida Kotka z PROJEKTSTUDIA stojí na skvělém nápadu určit směr ulic v parku podle sousedních bloků a také struktury, kterou vytvořil architekt Pleskot pro oblast Dolních Vítkovic. Tím se náš park přirozeně začlení do struktury města.

Další dobrou myšlenkou bylo změnit orientaci hal tak, aby k nim kamiony nezajížděly hned z hlavní ulice, a ta díky tomu může působit více jako součást města než logistický areál.

První tři haly už v parku stojí. Kdo si je pronajal?

Mix nájemců v P3 Ostrava Central je vážně pestrý. Kde jinde se na jednom místě potká distributor piva a prodejce kojeneckého zboží, dodavatel manipulační techniky a velkoobchod chladírenských zařízení, nebo novinová společnost? Právě jednáme s jedním investorem, který u nás zvažuje vybudování sportoviště, respektive místa pro trávení volného času. To všechno potvrzuje naši flexibilitu a variabilitu našich hal.

Jak velké prostory se u vás dají pronajmout?

V první etapě jsme postavili halu o rozloze 28 000 m2 a další dvě menší haly, 2 200 m2 a 1 200 m2. Zájem je zatím především o střední a menší jednotky, a tam se ukazuje, jak je důležité, abychom se dokázali přizpůsobit. To, že máme haly přístupné z obou stran, té flexibilitě velmi pomáhá. Haly tak můžeme dělit na menší jednotky, a to už okolo 1 200 m2.

Pro další etapy uvažujeme také o tzv. SBU (small business units), konceptu malých obchodních jednotek, které v sobě kombinují kanceláře, showroom, prodejnu a malý sklad. Lokalita je na to naprosto ideální a tento městský koncept je různými společnostmi velmi vyhledávaný, oblíbený a efektivní. To ale neznamená, že bychom se vzdávali ambice být atraktivní adresou i pro výrobní firmy.

Čím je chcete oslovit?

V celé Evropě je stále nedostatek kvalitních prostor, a také v Ostravě je moderních prostor málo. Volné haly k okamžitému pronájmu bez nutnosti nové výstavby dnes nabízíme jako jedni z mála.

Další bolístkou výrobních firem je nedostatek zaměstnanců. Lidé si dnes mohou lépe vybrat, kde budou pracovat, a při rozhodování je na misce vah i čisté prostředí a dobrá dopravní dostupnost, což nám opět velmi nahrává. K nám dojedete i tramvají! 

A ačkoliv máme vytápění horkovodem, udělali jsme i přípojku na plyn, právě pro případ, že by ho potřebovala některá z výrobních firem. Chceme být pro klienty z výroby atraktivní, několik poptávek ze stran výrobních firem aktuálně řešíme, například z oblasti potravinářství, obrábění nebo automotive.

Vnímáte blízkost Polska jako konkurenci, nebo prostor pro synergii?

Když globální firma uvažuje o vybudování logistického hubu v širším regionu, dá zřejmě přednost Brnu, a ještě častěji sousednímu Polsku. Je tam více možností, rychlejší výstavba, dostupnější a levnější pracovní síla. V České republice zase můžeme konkurovat kvalifikovanější pracovní silou a třeba i právě tou větší flexibilitou u menších jednotek.

Stále je velké množství společností, pro které je přítomnost v ostravském regionu klíčová. Navíc, když vidím obrovský posun Ostravska v přeměně z hornické oblasti na region následující nejnovější trendy v architektuře, udržitelnosti, vzdělání a samozřejmě také businessu, tak nepochybuji, že v budoucnosti atraktivita města i celého regionu jen poroste a věřím, že v našem parku bude působit řada velmi zajímavých společností z různých oborů.

Co vás v P3 Ostrava Central čeká v následujících měsících?

Prakticky nepřetržitě jednáme s potenciálními nájemci. Často jsou to firmy, které v posledních letech vyrostly a nyní uzrál čas, aby svůj byznys posunuly kvalitativně dál. Je to pro ně velký krok, a proto si dávají záležet na každém detailu. Spolu s tím realizujeme další etapu výstavby. Aktuálně pracujeme na třech halách o celkové rozloze téměř 30 000 m2, od září tohoto roku tak můžeme přivítat další nájemce, a já už se nyní těším na to, kdo naši vybranou společnost vhodně doplní. 

Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES