Středa, 4 prosince, 2024

GasNet připravuje své první vodíkové město v Česku

Největší český distributor plynu, skupina GasNet, pracuje na projektu vodíkového města v Česku. Hranice u Aše v Karlovarském kraji by se měly stát první municipalitou, kde bude GasNet ve svých plynovodech distribuovat směs zemního plynu a vodíku. Cílem je zde postupně přimíchávat k zemnímu plynu až 10 % vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů v nedalekém okolí města.

Jako tuzemský lídr v distribuci plynu jsme si vědomi naší odpovědnosti hrát klíčovou roli v transformaci české energetiky. V podmínkách ČR není dekarbonizace bez plynu možná. V okamžiku odchodu od uhlí sehraje zemní plyn klíčovou roli jako přechodové palivo k nízkouhlíkovým a obnovitelným zdrojům energie. Dlouhodobě proto pracujeme na tom, abychom v budoucnosti mohli využívat naši plynárenskou infrastrukturu k distribuci nízko- a bezemisních plynů, jako jsou biometan a právě vodík,“ říká Pavel Komsa, ředitel výstavby skupiny GasNet, a dodává: „Projektem v Hranicích chceme ukázat, že to jde. Zelené a nízkoemisní budoucnosti plynárenství dáme reálnou podobu v praxi. Věřím, že půjde o historický milník, který bude stát na počátku vodíkové revoluce v Česku. Stejně jako jsme v minulosti přešli ze svítiplynu na zemní plyn, chceme postupně přejít ze zemního plynu na zelené a obnovitelné plyny.“

GasNet už ve městě provedl kontrolu všech odběrných plynových zařízení, jako jsou plynové kotle nebo sporáky, aby ve spolupráci se Strojírenským zkušebním ústavem ověřil, že jsou plynové spotřebiče u zákazníků v pořádku. Pro jejich majitele se celkem nic nemění, protože do 20% příměsi vodíku v zemním plynu má směs prakticky stejné vlastnosti jako čistý zemní plyn a není nutné spotřebiče měnit nebo upravovat.

Připravena je i distribuční síť, kterou v Hranicích GasNet provozuje. Město má jednu z nejmladších, a tím i nejmodernějších distribučních plynárenských soustav v Česku. Při její výstavbě už byly použity materiály, které umožňují distribuci vodíku.

Plynaři nechali prostřednictvím partnerské společnosti APOKS (Asociace pro optimalizaci komínů a spalování) také zkontrolovat stav spalinových cest a komínů. Kontrolu podpořil i Karlovarský kraj.

Snažíme se o to, aby se Karlovarský kraj stal lídrem vodíkové revoluce v Česku. Už v dubnu minulého roku jsme proto podepsali společně s Ústeckým a Moravskoslezským krajem Vodíkové memorandum, kde jsme se zavázali k podpoře využívání vodíku, a to jak v oblasti podpory aplikace vodíkových technologií, tak v koordinaci rozvoje konceptu takzvaných vodíkových údolí. Zároveň usilujeme o co nejvhodnější nastavení evropské a české legislativy, aby nejen v uhelných krajích byl možný rozvoj výroby, distribuce a spotřeby vodíku. Využití vodíku v plynárenské distribuci a energetice obecně přispěje k výraznému snížení emisí,“ vysvětluje hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

V Hranicích se nachází zhruba 350 odběrných míst. Nejde přitom jen o domácnosti, kde se plynem topí a vaří. Ve městě jsou i průmyslové podniky, které plyn využívají v rámci své výrobní technologie. Ani na tuto výrobu nebude mít plynová směs vliv.

Vodík se bude v Hranicích vyrábět z lokálních obnovitelných zdrojů, kterými jsou místní větrníky a fotovoltaika Farmy Trojmezí. Zelený vodík bude plně obnovitelný a bude se vyrábět přímo v místě spotřeby. Přispějeme tím ke snižování emisí i posílení energetické soběstačnosti,“ dodává Martin Gebauer.

Skupina GasNet staví v Hranicích těžební plynovod k výrobně vodíku a připravuje místo pro směšovací zařízení. V areálu výrobny provádí Farma Trojmezí intenzivní stavební práce spojené s instalací elektrolyzéru a zásobníků vodíku. Spuštění projektu a uvedení do provozu se předpokládá nejpozději v první polovině příštího roku.

Vodík v legislativě i strategických dokumentech ČR

Novela energetického zákona platná od prvního ledna letošního roku zařadila poprvé v historii České republiky vodík mezi plyny, které je možné distribuovat veřejnou plynovodní sítí k odběratelům. Vodík je zasazen do stejného právního rámce jako zemní plyn. Legislativa tak dnes umožňuje distribuci nejen směsi zemního plynu a vodíku, ale i distribuci 100% čistého vodíku.

Budoucí význam a klíčovou roli vodíku potvrdila na svém červencovém jednání také vláda ČR, když schválila aktualizovanou podobu Vodíkové strategie. Z dokumentu jasně vyplývá, že vodík bude mít přínos nejen pro průmysl, plynárenství a energetiku, ale i pro celou tuzemskou ekonomiku a společnost.

Celý článek včetně anglického překladu čtěte v magazínu POSITIV Business & Style 3/2024 zde.

RELATED ARTICLES