Neděle, 8 září, 2024

Zásadní krok v cestě za koncertním sálem pro Ostravu

Výstavba nového ostravského koncertního sálu, jež snoubí rekonstrukci památkově chráněného Domu kultury města Ostravy s nadčasovou novostavbou koncertního sálu a využitím nejmodernější zelené technologie, dosáhla vskutku historického milníku. Symbolické poklepání na základní kámen této jedinečné stavby se odehrálo v Ostravě 19. července 2024 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla, primátora města Ostravy Jana Dohnala, architekta Stevena Holla a dalších osobností. Předpokládaný termín dokončení stavby je nyní v roce 2027.

„Kvalitní architektura je pro rozvoj Ostravy zásadní, osobnost Stevena Holla a jeho týmu vnáší do města unikátní stavbu, tolik diskutovanou příznivci i odpůrci koncertního sálu. Mnozí stavbu koncertního sálu přirovnávají k situaci budování Nové radnice, kdy i tehdejší starosta Jan Prokeš čelil při výstavbě největšího radničního komplexu v zemi ostré kritice veřejnosti a médií. Každopádně výjimečný projekt koncertního sálu přinese rekonstruovanou podobu městského domu kultury, odpovídající hudební zázemí a má dopad i na poli architektury. Díky takovýmto významným osobnostem architektury a rozsáhlé činnosti pracovních týmů, podílejících se na realizacích těchto ojedinělých projektů, pak bude moci Ostrava nabídnout i nový multifunkční komplex, který nemá v zemi konkurenta,“ uvedl Jan Dohnal, primátor města.

Nová budova může náležet k nejekologičtějším stavbám v zemi, má značný solární potenciál. Využití přirozeného světla, prosklených stěn a světlíků, dodá objektu dostatečné denní osvětlení a sníží tak závislost na neobnovitelné energii. Dalším způsobem, jak ekologicky co nejméně zatížit okolí, je zvolené vytápění a chlazení. V blízkosti objektu je pamatováno též na vodní prvky, částečně využívající dešťovou vodu. Projekt byl v roce 2021 prestižním americkým magazínem Architizer zařazen mezi deset nejočekávanějších staveb světa. První fáze prací, zahrnující přípravu území, byla zahájena vloni. Na počátku roku 2024 byl vybrán zhotovitel druhé fáze prací, kterým je Sdružení pro koncertní halu, jehož společníky jsou společnosti IMOS Brno a. s. a IPS Třinec a. s. Zvítězila společnost s nejnižší nabídkovou cenou 2,798 miliardy korun.

V mezinárodní architektonické soutěži města Ostravy zvítězil v roce 2019 návrh studia Stevena Holla Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Pro koncertní sál čerpal Steven Holl námět v tvorbě hudebního skladatele Leoše Janáčka. Novostavba se stane další dominantou města Ostravy, obsáhne nejen koncertní sál s dokonalou akustikou, ale komplexní hudební, kulturní, produkční a vzdělávací zázemí. Objekt nabídne velký sál s kapacitou pro 1300 návštěvníků a skýtá též zázemí pro orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Návštěvníci budou moci využít také některé z 490 míst v divadelním sále či zavítat do sálu komorního s 515 místy. Stavba však zahrnuje rovněž edukační centrum s kapacitou 200 míst, nahrávací studio světových parametrů. Projekt nezapomíná ani na prostory pro volnočasové aktivity a další zázemí.

„Pro českou hudbu a architekturu je to nesmírně vzrušující okamžik. Nová koncertní síň v Ostravě, ‚dokonalý akustický nástroj ve svém pouzdře‘, který vznikl na základě pracovních výkresů, nyní dostane podobu v reálném prostoru a s reálným zvukem. Stane se inspirativním místem pro veřejnost i zahraniční návštěvníky, naváže na bohatý hudební odkaz Ostravy a umožní městu zviditelnit se na světové hudební mapě,“ konstatoval architekt Steven Holl.


Rozhovor se Stevenem Hollem:  Architektura – řemeslo i umění – ale hlavně dar pro duši i ducha lidstva naleznete ZDE.


„Ceremoniál poklepu základního kamene za účasti hlavy státu a dalších nejvyšších ústavních činitelů a zástupců města je nejen pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, ale celou kulturní scénu v ČR nadějí. Nadějí na to, že kultura a kulturnost obecně přestává být okrajovým tématem. Nadějí na to, že si uvědomujeme fakt, že kultura je to, co nás definuje jako lidské bytosti, ale zejména jako národ,“ řekl Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Financování stavby proběhne s pomocí grantu Evropské komise ve výši půl miliardy korun, úvěru Evropské investiční banky, jež činí dvě miliardy korun z Úvěrového nástroje pro veřejný sektor, který je součástí mechanismu spravedlivé transformace na podporu bývalých uhelných regionů, dotací Ministerstva kultury ČR a Moravskoslezského kraje. Město zároveň připravuje žádosti o dotace z dalších možných dotačních titulů a rovněž šetří do svého účelového fondu na financování koncertního sálu, který nyní definuje částku 570 milionů korun.

„Nový koncertní sál, který kombinuje rekonstruovanou budovu Domu kultury města Ostravy s moderní novostavbou, bude bezesporu jedním z nejzajímavějších architektonických počinů v širokém regionu a má ambici stát se ikonou Ostravy. Věřím, že zvýší možnosti kulturního vyžití nejen mezi obyvateli samotného města, ale také u tuzemských a zahraničních turistů, kteří mají stále větší zájem o uměleckou a festivalovou produkci, která se na Ostravsku a v blízkém okolí koná. Jsem rád, že na stavbu přispěl i stát, a to prostřednictvím Ministerstva kultury částkou 600 milionů korun,“ sdělil Zbyněk Stanjura, ministr financí.

Ostrava se o stavbu koncertního sálu pokusila již šestkrát, poprvé v druhé půli 19. století. Dům kultury města Ostravy je od roku 2004 kulturní památkou, vystavěn byl dle návrhu Jaroslava Fragnera v letech 1956 až 1961, kdy byl také slavnostně otevřen. V roce 2018 byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž za účasti 34 architektonických studií. Rok poté byl vyhlášen vítězný návrh studia Stevena Holla Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Pro koncertní sál čerpal Steven Holl námět v tvorbě hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Studie stavby pak byla dokončena v roce 2020 a obsáhla i rekonstrukci stávajícího kulturního domu. Následovaly průzkumné práce v lokalitě, vytvoření akustického modelu i příslušný administrativní proces, byla podána žádost o vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení. Vyhlášeno bylo výběrové řízení na zhotovitele stavebních prací. První fáze prací, zahrnující přípravu území, byla zahájena vloni. Na počátku roku 2024 byl vybrán zhotovitel druhé fáze prací, kterým je Sdružení pro koncertní halu, jehož společníky jsou společnosti IMOS Brno a. s. a IPS Třinec a. s. Vystavět novou dominantu města chtělo pět zájemců, zvítězila společnost s nejnižší nabídkovou cenou 2,798 miliard korun. V následujících měsících bude probíhat výkop stavební jámy a její vyhloubení by mělo být dokončeno v listopadu 2024. Předpokládaný termín dokončení stavby je nyní v roce 2027. Další informace zájemci naleznou také v odkazu https://www.koncertnisal.cz/.

Významnou proměnu však čeká celé dotčené území města Ostravy. Projekt propojí koncertní sál s městskou třídou 28. října, město realizuje i výstavbu nového parkovacího domu s kapacitou až šest set parkovacích míst a změny čekají rovněž přilehlý sad Dr. Milady Horákové. Moravskoslezský kraj v těsné blízkosti sálu vybuduje vědeckou knihovnu tzv. Černou kostku. „Díky všem jmenovaným projektům se brzy zásadně promění blízké okolí krajského úřadu. Hejtmanství se tak bude nacházet v prestižní lokalitě, která bude mít světový punc, a to nejen architektonicky. Dá se předpokládat, že se koncertní hala stane vyhledávaným místem pro vystoupení špičkových umělců. Černá kostka jako Centrum digitalizace, vědy a inovací bude atraktivní pro vizionáře, studenty a všechny, kteří fandí nejmodernějším technologiím, inovacím, a pro které je vzdělávání součástí životního stylu,“ uzavřel hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Zdroj: TZ Magistrát města Ostravy, ostrava.cz

Foto: Jiří Zerzoň

RELATED ARTICLES