Středa, 24 dubna, 2024

Revoluce na kolejích. Vodíkový vlak už brzy na trati Ostrava – Krnov – Olomouc

Moravskoslezský kraj se chystá nasadit vodíkový vlak na trať spojující Ostravu s Olomoucí přes Krnov, a to navzdory tomu, že na většině českých tratí preferují jiné alternativy. Tato volba je podložena výsledky studie, která ukázala, že konkrétní trať nabízí ekonomickou výhodu pro vodíkový pohon.

Podle studie Správy železnic jsou nejlepšími alternativami pro české železnice elektrifikace tratí a bateriové vlaky. Elektrifikace, která vyžaduje vysoké počáteční náklady, je však následně nejlevnější v provozu. Vodíkový pohon by byl provozně dražší, s jedinou výjimkou – tratě spojující Ostravu s Olomoucí přes Krnov.

Na této trati jsou stavební náklady na vodíkovou infrastrukturu přijatelné. Moravskoslezský kraj plánuje po roce 2028 objednat nové vlaky pro vodíkový pohon, což by mohlo přinést ekonomickou a ekologickou výhodu. Cena nových vlaků je v tomto rozhodování klíčovým faktorem. Na trati do Krnova by byl vodíkový vlak optimální volbou, jak uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka, který také sdělil, že region chce mít do roku 2030 všechny autobusy a vlaky, které nepojedou pod trolejí, poháněné vodíkem. 

Celý článek včetně anglického překladu naleznete ve speciálu HYDROGEN magazínu POSITIV Business & Style ZDE.

RELATED ARTICLES