Pondělí, 13 ledna, 2025

Pro ženské tělo i duši

Nádherné propojení podnikání lékařky v estetické chirurgii i hudební kariéry v moderní muzice.

Jani, jste úspěšnou lékařkou, ale také zpěvačkou. Jak zvládáte balancovat mezi těmito dvěma náročnými profesemi a jaké jsou hlavní výzvy spojené s tímto dvojím životem?

Velmi ráda říkám, že u mne je to jako trojšroubovice kolagenu. Hudba a estetická medicína se mi v životě prolínaly vždy, ať už během studia, nebo v pracovní sféře. Toto propojení je především v umělecké činnosti. Pro mne – jako estetickou lékařku, která se zaměřuje hlavně na obličej, jeho tvary, stárnoucí proces a vrásky i na definice krásy – je uměním pochopit klienta. Musím zjistit, jakou míru korekce potřebuje, a zajistit, aby výsledek byl přirozený, nikoli pouze beautifikací. Každý člověk je umělecké dílo a mým úkolem je toto dílo vylepšit podle představ klienta.

Jako pro zpěvačku je pro mne samozřejmostí psaní textů, skládání hudby a vystupování. Po vydání letošní desky „#9“ jsme měli mnoho koncertů, včetně vystoupení na Slovensku jako předskokani nejznámější kapely Mirai. Křtili jsme desku dvakrát – jednou v Ostravě a jednou v Praze. Dále jsme byli pozváni jako hosté do vyprodané Lucerny na koncert kapely Botox. Nezapomenu také na naše první místo v kategorii Objev roku 2024 v národní soutěži „REC.stage“, kde odborná porota, složená např. z Mirai Navrátila a produkce Colours of Ostrava, vybrala naše vystoupení mezi cca 500 kapelami. Díky tomu jsme měli možnost vystupovat jako headliner na významných festivalech. Toto období bylo velmi náročné a občas jsem zapomínala na osobní život. Ale teď se situace uklidňuje a najdu si čas i na odpočinek.

Vaše klinika B.ESTÉE je velmi úspěšná. Co považujete za klíčové faktory, které přispěly k jejímu úspěchu?

Myslím, že klíčovými faktory jsou vysoká kvalita služeb a lidský přístup ke klientům. Jako klinika a lékaři s klientkami komunikujeme, vyslechneme je a dáváme jim prostor mluvit o jejich představách, nárocích i obavách z výsledku. Naši klienti mají široké možnosti výběru a snažíme se jim poradit tak, aby to bylo v jejich prospěch. A pokud nastanou komplikace, jsme ochotní a schopní je řešit, což se často nestává. Zákroky, které provádíme na klinice B.ESTÉE v Ostravě, jsou vždy blíže světovým trendům a moderní medicíně. Neustále se vzděláváme a jsme aktivní na sociálních sítích, abychom se přiblížili lidem. Nejde jen o prodej zákroků, ale také o edukaci na profilech všech lékařů o zákrocích a zajímavostech. Snažíme se odbourat špatnou pověst zákroků, jako je botulotoxin nebo neúspěšné plastiky, prostřednictvím osvěty a ukazování, že zákroky lze provádět esteticky a k radosti klientek.

klíčovými faktory jsou vysoká kvalita služeb a lidský přístup ke klientům.

Vždy bylo mým cílem to, co často říkám i klientům: „Vyberte si lékaře, kterému věříte.“ Pak budou vaše úpravy nebo omlazení úspěšné a nebudete mít pocit hanby nebo studu. V Ostravě jsme také jedinou plastickou chirurgií s tak širokým záběrem v neinvazivních metodách omlazení, jako jsou tekuté liftingy nebo vyhlazení vrásek, i v moderních metodách, jako je injekční biostimulace polykaprolaktonem nebo kyselinou polymléčnou.

U invazivních zákroků jsou všichni naši plastici „mikrochirurgové“, což značí mnohem preciznější přístup k šití po zákrocích – tzv. neviditelné jizvy, například u operací víček nebo faceliftů v lokální anestezii bez uspání. Ke každému zákroku vždy přidáváme něco navíc. Všechno je modernější, rekonvalescence je snazší, a pokud se někdo bojí, zajišťujeme i více premedikace.

Estetická medicína je u nás stále relativně mladým oborem. Jaké trendy a inovace vidíte v této oblasti a jak se na ně připravujete?

Inovace v tak mladém oboru se objevují každý rok. To, co platilo před 2–3 lety, může být dnes už zastaralá metoda. Například přístup k nosoretní rýze, která se dříve vyplňovala kyselinou hyaluronovou, což vedlo k efektu „buldočího obličeje“, kde se v této oblasti vytvářel nežádoucí objem. Dnes se nosoretní rýha kompenzuje tím, že se tukový polštář ve spánkové oblasti posune nahoru a vyplní se kyselinou hyaluronovou, zatímco poškozenou kůži hojíme aplikací polykaprolaktonu. Tento přístup je mnohem zdravější a poskytuje esteticky přirozenější výsledek. Také se můžeme pobavit o rtech, kde se tento rok spíše zaměřujeme na jejich rozpouštění než plnění, a snažíme se je zmenšit na přirozené velikosti. Přípravy probíhají hodně online a sledováním zahraničních lektorů na kongresech. Jinak byste zaspali na vavřínech a byli byste „out“.

Jana Bastien

Jaký vliv má vaše lékařská kariéra na vaši hudební tvorbu a naopak? Vnímáte nějaké propojení nebo inspiraci mezi těmito dvěma světy?

Medicína mě osobnostně velmi posunula, protože „piedestal“ patří klientům a já jsem v pozici posluchače a fanouška jejich proměny. Zjistila jsem, že pochvalné slovo jako „jste krásná“, „sluší vám to“ nebo „máte teď šmrnc“ si zaslouží oni, a má to léčebný účinek. Stejně jako pochvalné slovo po vystoupení „zvedne mé sebevědomí“, tak i já vracím klientkám pozitivní zpětnou vazbu. Hudba je pro mě jako druhý domov. Již jako malé dítě jsem zpívala před zrcadlem a představovala si davy lidí, kteří poslouchají můj hlas a písničky. Když jsem na scéně, neexistuje pro mne nic jiného. Jsem v transu a naprosto oddaná přítomnému momentu, podobně jako když držím injekční stříkačku v ruce a soustředím se na aplikaci a výsledek. Největším pojítkem mezi těmito dvěma světy je hloubání. Stejně jako se snažím proniknout do lidských duší v ordinaci, abych pochopila, proč někdo touží po extrémních změnách a někdo jen po minimálních, tak i v hudbě se vyjadřuji prostřednictvím textů plných emocí. Tyto texty často reflektují milostná dramata a tragédie. I když může být hudba veselá a mít rytmus, pokud si přečtete text, zjistíte, jak smutné příběhy se za ní mnohdy skrývají.

Ráda promlouvám k ženám, k jejich sebevědomí, k jejich trápení. V ordinaci se zaměřujeme na zvedání sebevědomí prostřednictvím „vyhlazení vrásek“ nebo „zvětšení rtů“, protože to dělá ženy šťastnějšími. V muzice se snažím vyjádřit spřízněnost s životem skrze své texty, které vyvolávají pocit, že ženy v tom nejsou samy. Mé album #9 je věnované ženám. Můžu se nazývat “doktorka ženských srdcí“! (smích)

Jak se vám daří udržovat rovnováhu mezi prací a osobním životem, když jste aktivní v tak různorodých oblastech?

Osobní život prakticky nemám. Moji rodiče i přátelé by vám řekli, jak je náročné se se mnou sejít. Často se stává, že se potkáváme jen pracovně nebo v ordinaci, kde si po ordinační době uspořádáme „botulotoxínový mejdánek s koblihou a kávou“. Můj diář je naplánován na půl roku dopředu a neustále se zaplňuje novými úkoly a schůzkami. Uvědomila jsem si, jak špatné to s mým časem je, když jsem mezi úkoly našla například položku „5. úkol: Rande“. Jedna z mých tří manažerek mi dokonce připomíná svátky, jako jsou moje jmeniny nebo narozeniny. Pracuje pro mne na všech projektech, v pěti firmách, kde mám více než 70 lidí, a jsem jediným majitelem s výkonným managementem. Aktivně se angažuji a pracuji ve všech oblastech. Tempo a množství úkolů je šílené, ale už před nějakou dobou jsem dospěla k závěru, že z důvodu zdraví asi skončím s medicínou a budu se věnovat vzdělávání lékařů, mentorování, vedení firem a hlavně muzice. Svůj zápal a kariéru miluji, myslím, že je to dost znát.

„pochvalné slovo jako „jste krásná“, „sluší vám to“ nebo „máte teď šmrnc“ si zaslouží oni, a má to léčebný účinek.“

Během našeho posledního rozhovoru v rámci projektu The ŽENY jste zmínila, že pochybnosti a strach mohou být silným motorem. Jak se vám podařilo překonat nejistoty a co byste poradila ženám, které se bojí začít podnikat?

To je pravda. Strach může být obrovskou motivací, ale nesmí vás pohltit, abyste se v něm neztratila. Je důležité neustále vyhrávat nebo být alespoň v přesile. Klíčové je nebýt na všechno sama – mít tým lidí nebo přátel, kteří vás podpoří a podrží. Pokud nic z toho nemáte, alespoň partnera, který s vámi potáhne za jeden provaz. Moje nejistoty jsem překonala přesně tímto způsobem a také přijetím, že jsem jen člověk a že skutečně budu a musím chybovat. Je dobré mít v týmu zkušenější manažery, obchodníky nebo právníky, s nimiž se snáze vyvarujete chyb. Bez informací nepodnikejte. Bez chuti hledat a naslouchat informacím se do podnikání nepouštějte. Naslouchání chytřejším a zkušenějším, při zachování vlastní identity, je ideální koření, jak se stát ženou v podnikání.

Kdo nebo co vás nejvíce inspirovalo ve vaší kariéře a jakým způsobem se snažíte inspirovat ostatní?

Inspiraci si vlastně ani nedokážu přesně pojmenovat. Vyrůstala jsem v rodině, kde rodiče podnikali, a vždy jsem se ocitala v organizačním týmu, když se pořádaly různé „zábavové plesy“, „pohádkové lesy“ nebo tábory, a měla jsem pod sebou pracovníky. Myslím, že vedení musíte mít v sobě a prohlubovat ho v prostředí, ve kterém se nacházíte a vyrůstáte. Vždy jsem měla problém s autoritami a s respektováním pro mě nesmyslných pravidel, a po čase jsem se snažila věci nebo systém práce vylepšovat. Když jsem se osamostatnila, pocítila jsem, že jsem na správném místě a že to bylo správné rozhodnutí.

Někdy se ani nezamýšlím nad tím, zda inspiruji kolegy nebo fanoušky, ale už jsem četla pár zpráv typu: „Paní doktorko Janko, omlouvám se za svou doktorku, která natočila obsahově stejné video. Poučila jsem ji, že se to nedělá.“ Nebo: „Kolega moderátor se vykašlal na moderování a už je pět let studentem medicíny.“

Někdy se tyto informace ke mně dostanou a do té doby nevím, že se to děje. Neberu to špatně, jako kopírování, ale vždy mě potěší, že se to skutečně děje a že dělám něco, co má smysl a zlepšuje tento svět. Setkala jsem se i s názory, že si tím „buduji konkurenci“, když školím lékaře nebo je nutím založit si Instagram v oboru estetické medicíny. Ale já jsem ty informace a dovednosti také jednou dostala, nebo mi je někdo dal. Nemám na ně výhradní právo, a proto je sdílím se světem a ráda inspiruji kolegy, aby šli za svým talentem a pracovali na svých snech.

Momentálně organizuji první symposium estetické medicíny na Moravě, THACS 2024, kde se během dvou dnů certifikují lékaři i zubaři začátečníci na výkon práce v oboru estetické medicíny. Mám z toho obrovskou radost, že mohu takto měnit svět.

Jana Šimurdová Bastien

Estetická medicína a hudba – dva zcela rozdílné světy, které se v životě Jany harmonicky prolínají. Jako lékařka a úspěšná zpěvačka zvládá s lehkostí balancovat mezi těmito náročnými profesemi. V rozhovoru sdílí svůj pohled na krásu, inovace v medicíně i hudební kariéru a prozrazuje, jaký vliv mají tyto dvě cesty na její život i profesní růst. 

Jano, děkujeme za rozhovor.

Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete ve speciálu magazínu POSITIV Business & Style WOMAN zde.


POSITIV WOMAN

Speciál POSITIV WOMAN se zaměřuje na ženy, které zastávají vedoucí pozice ve firmách, a odhaluje jejich inspirativní příběhy. Věnuje se otázkám, jak se dostaly na vrchol, jaké překážky musely překonat a jak úspěšně skloubí osobní a profesní život. Přináší autentické příklady z praxe, které motivují a inspirují čtenářky k seberealizaci a odvaze na cestě za vlastními cíli. Speciál ukazuje, že každá cesta k úspěchu je jedinečná a plná výzev, které lze překonat s odhodláním a vizí.

Čtěte ZDE.

RELATED ARTICLES