Společnost Innomotics, přední světový dodavatel elektromotorů, sice oslavila v říjnu své teprve 1. narozeniny, přesto se může opřít o bohatou historii. Roman Valný, nový generální ředitel Innomotics pro Českou republiku, se v rozhovoru podělil o své priority na nové pozici, výzvy spojené s oddělením od Siemensu, o strategii rozvoje společnosti a příležitosti, které tato transformace přináší.
Od května jste se stal novým generálním ředitelem společnosti. Jaké jsou vaše hlavní priority na nové pozici?
Priorit je opravdu mnoho, protože stále procházíme procesem oddělení od Siemensu. Došlo k prodeji firmy, kdy se stal novým vlastníkem Innomotics americká společnost KPS Capital Partners. Již rok se připravujeme na úplné osamostatnění, což zahrnuje přerozdělení procesů a nástrojů, které jsme doposud sdíleli.
Mohl byste nám přiblížit, co přináší vyčlenění Innomotics ze Siemens AG? Ovlivňuje tato změna pozici společnosti na trhu?
Siemens se již delší dobu zaměřuje na zjednodušení své organizační struktury, což zahrnuje oddělení některých divizí. Díky tomu vznikají na trhu menší společnosti, které nejsou tolik svazovány komplikovanými procesy velkého koncernu a v konkurenčním prostředí dokážou pružněji reagovat na požadavky trhu. Pro nás to znamená novou příležitost ukázat, co dokážeme jako samostatná společnost.
Jakým způsobem zajistíte, že značka Innomotics zůstává synonymem kvality a spolehlivosti, na které byli vaši zákazníci zvyklí ještě pod značkou Siemens?
Kvalita byla vždy naší prioritou a základním kamenem u všech dodávek, a to se nezmění ani pod novou značkou Innomotics. Výrobní závody ve Frenštátě, Mohelnici a Drásově se pyšní bohatou historií a silnou pozicí na trhu díky speciálním produktům s bezkonkurenční kvalitou. Motory a generátory vyrábíme v závodech již přes jedno století více než sto let. Máme se zákazníky dlouhodobé vztahy, které hodláme dále posilovat. Siemens nám na začátku předal velké know-how, otevřel nové trhy, ale později bylo jen na nás, jak zákazníky oslovíme a udržíme. Systematicky se také věnujeme vzdělávání našich zaměstnanců tak, abychom procesy a tím i jejich kvalitu kontinuálně zlepšovali.
Kdo jsou Vaši zákazníci a co Vás odlišuje od konkurence?
Specializujeme se na dodávání vysoce kvalitních, zákazníkovi na míru vyvinutých motorů s rychlými dodacími lhůtami pro klienty po celém světě. Jsme špičkou v technologii výroby speciálních motorů, včetně integrace do zákazníkova zařízení, a to je přesně to, co naši zákazníci vyhledávají.
Závody jsou vysoce modernizované. O faktu svědčí i to, že Siemens a spousta externích firem se do našich závodů v Česku jezdí učit, jak automatizovat a digitalizovat výrobu v podmínkách kusové výroby. Například ve Frenštátě je na výrobním pásu každý druhý motor unikát a za poslední roky jsme vyrobili až sto tisíc různých typů motorů.
Udržitelnost je jedním z klíčových trendů, na které se vaše společnost zaměřuje. Jakým způsobem vaše produkty přispívají ke snižování energetické náročnosti a emisí u vašich zákazníků? Připravujete v této oblasti nějaké inovace?
Modernizace a inovace jsou v naší DNA, což potvrzuje i název Innomotics – inovace v pohybu. V Ostravě máme vlastní vývojové centrum, kolegy ve vývoji máme i na úrovni závodů. Naším cílem je nabídnout produkty s vyšší účinností a nižší produkcí skleníkových plynů. Ve Frenštátě a Mohelnici jsme letos uvedli několik osových výšek ve třídě účinnosti IE4 a také motory s permanentními magnety ve třídě účinnosti IE5. Inovujeme nejen produkty, ale i výrobu – zaměřujeme se na digitalizaci, robotizaci a dekarbonizaci závodů.
Přináší oddělení společnosti nějaké konkrétní změny pro vaše závody a zaměstnance?
Srdcem Innomotics je 16 výrobních závodů po celém světě, z nichž hned 4 jsou na Moravě. V Drásově vyrábíme vysokonapěťové elektromotory a generátory, v Mohelnici nízkonapěťové a převodovkové motory, a ve Frenštátě nízkonapěťové motory pro vyšší výkony. S téměř 4 000 zaměstnanci jsme největší zemí v Innomotics, a po oddělení od Siemensu naše kapacity dále porostou, například díky novým centrálním funkcím a HUBům, které budou poskytovat služby pro celou Evropu.
Jakým způsobem spolupracujete se školami?
Spolupráce je pro nás zásadní. Máme vlastní Student office, kde nabízíme VŠ studentům práci na reálných projektech, na SŠ poskytujeme prospěchová stipendia a podporujeme vybavení učeben. Právě nyní vytváříme vlastní Innomotics učebny na SŠ v Rožnově a ve Frýdku-Místku. Studentům se snažíme nabídnout nejen praxi během studia, ale i pracovní příležitosti po jeho ukončení.
Podporujete veřejný život ve svém okolí?
Chceme být dobrým sousedem a aktivním členem ve veřejném dění měst a přilehlých obcí. Kromě toho pravidelně pořádáme dny otevřených dveří a podporujeme místní komunity prostřednictvím různých iniciativ.
Jaké hlavní výzvy vidíte pro Innomotics v nadcházejících letech?
Nejbližší výzvou je dokončení oddělení od Siemensu a zajištění efektivity procesů. Dále budování povědomí o značce Innomotics a vývoj nových produktů. Připravujeme také novou prorůstovou strategii pod novým vlastníkem.
Pane řediteli, děkujeme za rozhovor.
Roman Valný, CEO společnosti Innomotics pro Českou republiku
V květnu 2024 nastoupil jako generální ředitel společnosti, která prochází výraznou transformací po oddělení od Siemensu. Má téměř 30 let zkušeností v oblasti elektromotorů, do Siemensu nastoupil již v roce 1995 jako výrobní dělník. Postupně se vypracoval na manažerské pozice a vedl zákaznický servis v závodech Siemens v České republice, Německu, Číně a Mexiku. Od roku 2016 řídí výrobní závod ve Frenštátě pod Radhoštěm a nyní souběžně vede i české zastoupení společnosti Innomotics.
Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2024 zde.
Zdroj: redakce