Sobota, 27 července, 2024

Přednáška při svíčkách v novogotickém kostele sv. Pavla v Ostravě-Vítkovicích

Kostel sv. Pavla na Mírovém náměstí ve Vítkovicích potřebuje nutně opravu hodinových ciferníků. Na jejich rekonstrukci byla na podzim roku 2023 vypsána veřejná sbírka. Z potřebného půl miliónu korun se zatím podařilo sesbírat 180.000 Kč. Další zlomek cílové částky by měl na účet „přistát“ díky netradiční akci, kterou zorganizoval ve spolupráci s vítkovickou farností Petr Lexa Přendík, který je znám jako ostravský historik, průvodce a propagátor města.

Vítkovický kostel sv. Pavla byl vybudován v letech 1882–1886. Nejprve byla v letech 1882–1883 postavena část věže, pod níž se nacházela studna a v druhém patře pak dva velké vodojemy, z nichž se dodávala voda do prvních vítkovických kolonií. Následně byla v letech 1883–1886 vybudována také chrámová loď a kostelní věž byla zvýšena do současné podoby o zvonové, hodinové a střešní patro. Nejen o těchto zajímavostech bude netradiční přednáška, která má přinést další finance na opravu hodinových ciferníků.

Večerní meditace nad historickými fotografiemi

Kostel sv. Pavla se v poslední době častěji otevírá veřejnosti. Vůbec poprvé budou však zpřístupněny i prostory, kam se lidé ještě neměli šanci podívat, a to díky ojedinělé události, která propojí svět duchovní, historický i současný. Chrámová loď se pro návštěvníky otevře v pátek 24. května v 19.30 hod. Ve 20 hod. se rozezní kostelní zvony, přítomné uvítá farář Anton Rusnák a zazní také varhanní ukázka. Následně se slova ujme Petr Lexa Přendík, který ve své fotopřednášce představí historii církevní dominanty Vítkovic. Kostel sv. Pavla bude představen nejen v dobových plánech, ale též v historických fotografiích a pohlednicích promítnutých na velkém plátně před hlavním oltářem. Atmosféru dokreslí nejen hudba, ale také stovka svíček, která bude po setmění osvětlovat hlavní loď. 

Vstup na přednášku je podmíněn přispěním do sbírkové kasičky na opravu hodinových ciferníků, přičemž minimální příspěvek bude činit 150 Kč. Zhruba hodinový program bude ukončen hudební ukázkou Charpenterierova Te Deum. Poté bude možné v chrámu ještě chvíli setrvat za zvuků meditační hudby.

Poprvé v kostelní věži

Od 19. do 20. hodiny bude možnost vejít také do prvních pater věže. Návštěvníci budou moci nahlédnout do vchodu k historické studni a také vystoupat po schodech do druhého patra věže, kde se původně nacházely dva vodojemy. Dodnes po nich zůstalo jen pár reliktů. Zájemci tak budou mít možnost projít si nejstarší jádro kostela, které bylo tvořeno právě spodní polovinou dnešní věže. Mimořádný vstup do věže bude podmíněn dobrovolným přispěním ve výši 200 Kč do veřejné sbírky na opravu ciferníků. „Spolu s Davidem Dokoupilem jsme obětovali jeden květnový pátek a vynesli jsme letité harampádí z prvních tří podlaží věže, vysáli jsme nánosy prachu, holubího trusu a ometli stovky pavučin. Věž prokoukla a myslím, že by byla škoda ji neukázat veřejnosti. Zároveň jsme o věži natočili krátký dokument, kdy jsme hledali původní studnu. Mohu prozradit, že vypadá jako hluboká díra do pekla, ale více se dozvíte až přímo v kostele,“ dodal autor pořadu Petr Lexa Přendík.

Zdroj: TZ Ostravské pěšiny

RELATED ARTICLES