Pondělí, 4 března, 2024

Poruba se proměňuje a sbírá ocenění

Už pátým rokem je Lucie Baránková Vilamová starostkou Poruby. Jak hodnotí své dosavadní působení na radnici a to, jak se za jejího působení druhý nejlidnatější obvod Ostravy proměnil? O tom i o nejbližší budoucnosti Poruby se rozpovídala v rozhovoru pro magazín POSITIV Business & Style.

Jak byste nám v několika větách přiblížila Porubu, místo, kde od narození žijete, a kde už druhé funkční období děláte starostku?

Poruba je zcela specifickou částí Ostravy. Když Poruban jede třeba do Moravské Ostravy, neřekne, že jede do centra, ale říká, jedu do Ostravy, což ve mně vždy vyvolá úsměv. Prostě jsme součástí města, a přitom jako bychom byli tak trochu mimo něj. A jak popsat náš obvod? Porubané jsou velcí patrioti, jsou hrdí na místo, kde žijí. A mají být proč hrdí. Jsme jedna z nejlepších, ne-li nejlepší adresa v Ostravě. Obyvatelé oceňují především spoustu zeleně, kvalitní školství, infrastrukturu a spoustu dalších věcí. Když se s nimi o Porubě bavím, mám radost, že oceňují i to, kam obvod směřuje.

A kam směřuje?

Chceme, aby Poruba byla moderní městská čtvrť. Proto máme připraveny nejrůznější projekty, jak veřejný prostor kultivovat. Některé už se nám podařilo uskutečnit, jiné chystáme v nejbližších letech, další jsou ve stadiu příprav. Chceme jich mít v zásobě co nejvíce. Vždy se může objevit třeba nějaký vhodný dotační titul a my chceme být připraveni. Kdo je připraven, není překvapen – a my jsme připraveni.

Říkáte, že řadu projektů se vám už podařilo uskutečnit. Můžete být konkrétnější?

Kdybych měla vyjmenovat všechny, bylo by to na dlouho. Proto jen k těm z poslední doby. Zaměřili jsme se na zeleň, a především kultovní porubské dvory. Díky financím z Norských fondů jsme letos ozelenili skoro pět tisíc metrů čtverečních betonových ploch. Podařilo se nám revitalizovat hned několik parků. Například ty na náměstí Družby, na náměstí Jana Nerudy a v jeho okolí, park u DK Poklad a nejnověji park na náměstí Vítězslava Nováka. Těší mě, že všechna tato místa jsou plná lidí, a to je pro nás největší ocenění a známka toho, že se nám obnova míst povedla. Nejvíce hrdá jsem na park u DK Poklad, jehož revitalizaci jsme dokončili na jaře tohoto roku. Jeho dominantou je kašna Vladislava Gajdy, která v minulosti stávala na Masarykově náměstí. Ještě loni to bylo místo, kudy lidé jen procházeli. Dnes si sem chodí odpočinout a mnozí tam třeba i pořádají pikniky. A to je přece důkaz, že se tam cítí dobře. Ale to je jen část projektů, které jsme realizovali. Máme i další, které se mohou pochlubit i oceněním odborníků.

Jaká konkrétní ocenění to jsou?

Snažíme se s tím, co děláme, prezentovat i navenek. Není to o tom, že bychom se chtěli za každou cenu chlubit, že se nám něco povedlo, ale chceme znát názor odborníků a ukázat, že i u nás vznikají zajímavé věci. Proto realizované projekty, u kterých jsme přesvědčeni, že jsou opravdu výjimečné, přihlašujeme do nejrůznějších soutěží.  A pravidelně si odnášíme ocenění. Jen v letošním roce uspěl Dům s pečovatelskou službou Harmonie v soutěži Adapterra Awards a rekonstrukce Oblouku získala čestné uznání v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje. U Oblouku mě to obzvlášť těší, protože jeho oprava byla opravdu výjimečná.

Harmonie

V čem byla výjimečná?

Kdo nebydlí v Porubě, ten to možná nepochopí, ale Oblouk je symbolem obvodu, je to prostě srdcovka. Je to jediná porubská stavba, která se dostala i na poštovní známky, a pro většinu lidí je to první věc, která se jim vybaví, když se řekne Poruba. Byl to už ale poněkud omšelý symbol a nám se povedlo vrátit mu jeho původní lesk. Celé místo najednou získalo úplně jinou kvalitu. V budoucnu chceme pokračovat v oživení lokality směrem k Zámeckému parku, který leží nedaleko.

Zatím jsme se bavili o minulosti, o tom, co se už udělalo. Ale co budoucnost?

Celý rozhovor naleznete v magazínu POSITIV Business & Style ZDE.

RELATED ARTICLES