Pondělí, 22 července, 2024

Památkáři zkoumají středověké parcely na Kostelním náměstí v Ostravě. Na místě byla i první ostravská kavárna

Záchranný archeologický výzkum na Kostelním náměstí v Ostravě pokračuje. V rámci první etapy realizace rezidenčního a kancelářského projektu Polyfunkční dům VÁCLAV odborníci z Národního památkového ústavu ve spolupráci s Ostravským muzeem zatím zdokumentovali novověké sklepy na parcelách čp. 13 a 14. K nejstarším nálezům patří stavební články, tzv. klínová žebra, pocházející ze sousedního kostela sv. Václava ze 14. století. Výzkum potrvá do konce roku 2023. Developerem projektu Polyfunkční dům VÁCLAV přibližně za 300 milionů Kč je skupina ANTRACIT.

Záchranný archeologický výzkum na Kostelním náměstí v Ostravě dokumentuje čtyři původní středověké městské parcely při ulici Střelniční (čp. 8 a 9) a Kostelní (čp. 13 a 14). „Všechny domy na těchto prestižních místech patřily mezi tzv. velkoměšťanské domy. Jejich majitelé byli často městskými purkmistry nebo cechmistry a měli právo vařit pivo a čepovat víno,“ uvádí Romana Rosová, památkářka a historička z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě. „Domy, které tam až do konce 60. let minulého století stály, mají bohatou historii. Např. majitel domu čp. 14 Josef Lihotzký zde provozoval známý hostinec U Vinného hroznu. Bylo to první místo v Ostravě, kde se od roku 1827 podávala káva,“ doplňuje Romana Rosová.

„V objektu, který v 15. století sloužil jako jímka i odpadní místo, byly nalezeny tři kamenné stavební články. Jednalo se o tzv. klínová klenební žebra pocházející ze sousedního kostela svatého Václava,“ uvádí vedoucí výzkumu Barbara Marethová. „Totožný kus byl objeven během archeologického výzkumu v roce 1998. Na základě analogií žebra řadíme do 14. století, snad jeho 2. a 3. čtvrtiny,“ pokračuje Barbara Marethová.

Mimo probíhající archeologický výzkum zahrnuje první etapa realizace rezidenčního a kancelářského objektu v srdci historického jádra Ostravy také přeložku veřejného osvětlení a vodohospodářské stavby. Po plánovaném dokončení celého projektu v roce 2026 poskytne Polyfunkční dům VÁCLAV byty, kancelářské prostory a komerční jednotky na ploše 4 424 m2. „Moderní budova zachová historickou prestiž místa a díky členění do menších a výškově odstupňovaných částí bude přirozeně doplňovat různorodou okolní zástavbu,“ říká Jan Hasík, jednatel developerské skupiny ANTRACIT.

Za projektem „Polyfunkční dům VÁCLAV“ stojí developerská skupina ANTRACIT. Generálním dodavatelem aktuálně realizované etapy je stavební skupina HSF System. Návrh projektu připravila architektonická kancelář ARKOS.

Zdroj:moap.ostrava.cz

RELATED ARTICLES