Sobota, 22 června, 2024

O květinové louky nepřijdou lidé v Ostravě ani letos

Květinové louky najdou lidé v Porubě už od roku 2021. Lidé si je rychle oblíbili a v letošním roce jich v obvodu najdeme už čtrnáct.

Když před třemi lety vysadila Poruba první květinovou louku v dolní části Hlavní třídy, vyvolalo to senzaci. Jednoznačně šlo o nejvíce fotografované místo v obvodu. Postupně se osévaly i další plochy, letos lidé najdou květiny už ve třinácti lokalitách. Ta největší zůstává v místě, kde se Hlavní třída kříží s Francouzskou ulicí, a má rozlohu 1590 metrů čtverečních. Nejmenší je naopak na ulici Plk. Rajmunda Prchaly, kde se kytky vešly do prostoru velkého patnáct metrů čtverečních. Součástí květinových luk jsou například slunečnice, vlčí mák, chrpa, měsíček lékařský nebo len velkokvětý.

„Květinové louky přinášejí do měst kus přírody a lidé je mají rádi. Pravidelně dostáváme požadavky, abychom oseli i další plochy, a pokud je to možné, snažíme se vyjít vstříc. Využíváme nejrůznější květinové směsi, aby výsledek byl co nejrozmanitější a květiny vyrůstaly postupně v průběhu roku. Zcela rozkvetlé by louky měly být stejně jako v minulých letech koncem června,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Na dolním konci Hlavní třídy najdou lidé i letos chodníček, který jim umožní procházet se přímo místem a dotýkat se květin. „Loni to lidé ocenili. Díky tomu mohou dojít doprostřed louky bez toho, že by kytky pošlapali. Plochu jsme navíc doseli novými květinami, aby opět byla ozdobou Poruby,“ řekl místostarosta Richard Hanáčik.

V letošním roce bylo oseto více než čtyři tisíce metrů čtverečních ploch a použito bylo padesát kilogramu osiva. Premiérově luční kytky rostou i nad a pod kruhovým objezdem Hlavní třídy. „V letošním roce chystáme první etapu nových výsadeb na Hlavní třídě. Týkat se bude úseku od kruhového objezdu směrem k Nezvalovu náměstí a na druhé straně směrem od kruhového objezdu k Alšovu náměstí. Plochy postupně připravujeme, a proto jsme letos u kruhového objezdu už nesázeli nové víceleté květiny. Místo nich tam dočasně bude luční kvítí,“ poznamenala starostka.

V dalších letech dostane nové výsadby i zbytek porubského bulváru. „Nová koncepce vznikla ve spolupráci se špičkovými krajinnými architekty a odpovídá moderním trendům, jak je známe z evropských měst. Zároveň zajistí i to, že Hlavní třída bude méně nákladná a jednodušší na údržbu, což je taky důležité,“ dodala starostka Lucie Baránková Vilamová. 

Práce začnou už v létě a budou koordinovány s proměnou prostoru pod kruhovým objezdem, kterému lidé říkají u Floridy nebo u Lenina. Ta začne v polovině července a potrvá rok.

Zdroj: TZ Úřad městského obvodu Poruba

RELATED ARTICLES