Sobota, 22 června, 2024

Centrum sociálních služeb v Ostravě funguje už dvacet let a chystá velké investice

Příspěvková organizace městského obvodu Centrum sociálních služeb Poruba chce i v dalších letech nabízet špičkové služby. Napomoci by tomu měly i výrazné investice. 

Se sociálními službami to bývá tak, že dokud je lidé nepotřebují, většinou ani neví, jaké ve svém okolí najdou. Proto je možná Centrum sociálních služeb Poruba méně známé než například nedaleký Domov Slunečnice Ostrava. Avšak u lidí, kterým poskytuje pomoc, má obrovský kredit. A to zcela oprávněně. První prázdninový den oslaví dvacet let své existence a za tu dobu nabídla organizace profesionální pomoc tisícovkám seniorů, matkám s dětmi či lidem bez domova. 

„Velmi oceňuji, že v Centru neusnuli na vavřínech a stále se chtějí rozvíjet, aby mohli svým klientům poskytovat lepší služby. Zároveň bych chtěla poděkovat zaměstnancům, kteří svou práci dělají srdcem, což je na výsledcích vidět,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

K výročí si příspěvková organizace obvodu nadělí významný dárek – rekonstrukci správní budovy. „Objekt, ve kterém sídlíme, nebyl původně k tomuto účelu určen. Díky rekonstrukci získáme lepší zázemí pro poskytování terénní pečovatelské služby, kterou aktuálně využívá téměř 200 klientů. Rovněž zlepšíme podmínky pro práci zaměstnanců, pro které vytvoříme jednací a školící místnosti, sklady a spisovnu. Těchto prostor má organizace nedostatek a napomůžou k nárustu kvality služeb, které poskytujeme,“ řekla ředitelka Centra sociálních služeb Poruba Simona Malinová.

Stavební práce začnou v létě. Rekonstrukce si vyžádá více než třináct milionů korun a financována bude z dotace Národního plánu obnovy. „Chceme samozřejmě snížit i provozní náklady, k tomu by mělo přispět i využití fotovoltaické elektrárny, kterou umístíme na střechu budovy,“ doplnila Simona Malinová. 

Tím ale plány na rozvoj centra nekončí. V sousedství unikátní seniorské vesničky, která tvoří Dům s pečovatelskou službou Průběžná, by v nejbližších letech měl vzniknout nový objekt pro odlehčovací službu. „Víme, že poptávka po této službě je obrovská. V Porubě ji zatím nenabízíme, takže klienti jsou odkázáni na jiné poskytovatele,“ řekla starostka.

Sídlit by měla v nové jednopodlažní budově, kde ve třech dvojlůžkových a dvou jednolůžkových pokojích bude moci být ubytováno až osm osob. „Péče o druhé je neskutečně náročná a přínos této služby vidím v tom, že lidé, kteří se starají o blízké, si mohou na chvíli odpočinout a nabrat potřebnou energii,“ dodala starostka. Poruba čeká, zda i tady získá dotaci, která by měla pokrýt sto procent uznatelných nákladů z Národního plánu obnovy. Výsledek bude znám v létě.

Centrum sociálních služeb Poruba zajišťuje v současnosti čtyři sociální služby. Na ulici Průběžná je zázemí pečovatelské služby, která je poskytována nejen v Porubě, ale i v Pustkovci, Martinově a Třebovicích, na ulici I. Sekaniny provozuje Centrum denních služeb a v Domově pro matky s dětmi na ulici Dělnická a v azylovém zařízení na ulici Vřesinská jsou k dispozici sociální služby pro osoby ohrožené sociálním vyloučením v důsledku nepříznivé životní situace. 

Podrobnější informace jsou uvedeny na webu www.cssporuba.cz. 

Zdroj: TZ Úřad městského obvodu Poruba

RELATED ARTICLES