Sobota, 13 července, 2024

Silniční obchvat Karviné již slouží svému účelu

Karviná má konečně obchvat! Po dlouhých letech bude doprava rychlejší i bezpečnější. Zprovozněním tříkilometrového obchvatu města se hlavně uleví obyvatelům Karviné. Z centra zmizí auta, která míří do Polska směrem na Český Těšín a opačně. Sníží se hluk a budou menší emise z výfuků.

Ředitelství silnic a dálnic České republiky zprovoznilo obchvat Karviné na silnici I/67. Nová stavba slouží jako jihozápadní obchvat města, na který je odkloněna tranzitní doprava mezi Českým Těšínem, Ostravou a Bohumínem. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnili primátor města Karviné Jan Wolf, ministr dopravy Martin Kupka, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl, poslanec a bývalý ministr dopravy Karel Havlíček, hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka, ředitel závodu inženýrské stavitelství Morava Skanska Jiří Vinklárek a další hosté.

Jakub Unucka a Jan Krkoška

Primátor Karviné Jan Wolf při slavnostním zprovoznění obchvatu řekl: „Jsem rád, že se obchvat podařilo zrealizovat. Přípravy trvaly dlouhých třicet let a centrum města s celou ulicí 17. listopadu bylo po tu dobu přetíženo. Desítky tisíc automobilů, které tudy ročně projížděly, nebyly vůbec příjemné a kvalita života byla o to horší. Těší mě, že se doprava odkloní. Věřím tomu, že to přinese zlepšení z hlediska hluku a prašnosti a lidé to pocítí.“

Trasa obchvatu z velké části probíhá územím, které bylo narušeno předchozí uhelnou těžbou a konstrukce obchvatu tento fakt zohledňuje. Součástí stavby byl i třípólový ocelový most přes Olši o délce 180 metrů, podchod pro pěší u mostu Sokolovských hrdinů a kilometr protihlukových stěn.

Řidičům přejeme spoustu pohodových kilometrů na novém obchvatu a připomínáme platnost trvalé úpravy provozu. Hlavní komunikace bude vedena z Českého Těšína na nový obchvat. Pro řidiče tato zásadní změna organizace dopravy znamená, že při výjezdu z Karviné směrem na Český Těšín musí nově dávat přednost vozidlům jedoucím po obchvatu. Policie apeluje na řidiče, aby dbali dopravního značení a zvýšili pozornost a obezřetnost ve zmíněném úseku.

Ředitelství silnic a dálnic ČR aktuálně realizuje celkem 279,4 kilometrů nových staveb. Jedná se o 181,6 km dálnic a 97,8 km silnic I. třídy. Ve výběrovém řízení se nachází dalších 86,8 km dálnic a silnic I. třídy.

Zdroj: ŘSD ČR

RELATED ARTICLES