Čtvrtek, 13 června, 2024

Nové vozidlo a profesionální zázemí pro dobrovolné hasiče ve Frýdku-Místku

Dobrovolní hasiči z Frýdku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor. Jejich zásahy budou navíc efektivnější díky nové velkokapacitní stříkačce, která doveze na místo zásahu více vody.

Zázemí na úrovni profesionálů získali dobrovolní hasiči z Frýdku. Město jednotce nechalo zrekonstruovat původní zbrojnici ve Střelniční ulici. Technický stav budovy již nevyhovoval a bylo nezbytné přistoupit ke kompletní rekonstrukci, včetně výměny veškerých vnitřních instalací.

„Celková rekonstrukce objektu byla velmi důkladná a náročná. Součástí byly řady demolic, například původních garáží, přístavků, opěrných stěn a také i vnitřního schodiště. Následovala řada přístaveb a stavebních úprav. Těch se dočkal i venkovní areál, kde jsme zbudovali sklady, výjezdové plochy, stání pro osobní automobily a tréninkové dráhy pro hasičský sport. Během rekonstrukce jsme odhalili i kuriozitu, a to, že budova stála od doby svého vzniku na cizí kanalizační přípojce,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a životní prostředí Jiří Kajzar.

Vnitřní prostory mají díky úspěšné rekonstrukci multifunkční využití. Objekt může být využíván jako zázemí krizového štábu a poskytnout nouzové ubytování v době událostí způsobených živelnými pohromami, určité místnosti mohou být nadále využívány jako volební nebo jako profesionálně vybavené školicí. Rekonstrukce budovy vyšla na 74,5 milionu korun.

„Objekt byl zcela zateplen dle parametrů umožňujících získat dotaci. Tu se městu podařilo získat ve výši zhruba 3,03 milionu korun v rámci Národního programu Životní prostředí (Národní plán obnovy) a výzvy Energetické úspory veřejných budov,“ potvrdil náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoz, podnikání, dotace a integrované teritoriální investice Jakub Míček.

Dobrovolní hasiči zároveň převzali nový vůz, který nahradil nejstarší zásahové vozidlo frýdeckých hasičů CAS32 T815 6×6, vyrobené v roce 1989. Nový typ velkokapacitní cisternové automobilové stříkačky CAS30 Tatra 815-7 jednotce pořídilo kvůli zamítnuté dotaci město ze svého rozpočtu, a to za necelých 10 milionů korun. 

„Rád bych poděkoval vedení města a zastupitelstvu. Rekonstrukcí zbrojnice došlo k zajištění lepší akceschopnosti naší jednotky, byly vyřešeny problémy s ustavením a výjezdem techniky a došlo k rozšíření a zkvalitnění zázemí pro jednotku. Pro jednotku je tato rekonstrukce jednoznačným posunem vpřed, když svou modernizací se zbrojnice vyrovná leckteré stanici profesionálních hasičů. Novým vozidlem budeme schopni zkrátit dojezdový čas a zkvalitnit řešení mimořádných událostí za použití moderních technologií. Od magistrátu se nám dostává výrazné podpory, velice si toho vážíme,“ sdělil velitel JOP Frýdek Radim Lojkásek.

„Jsem rád, že Statutární město Frýdek-Místek našlo ve svém rozpočtu finance jak na nové profesionální zázemí, tak také na nové zásahové vozidlo. Neustále se zvyšují nároky na poskytování služeb, materiální výbavu, tak také na znalosti a dovednosti zasahujících hasičů. Letos je to již 150 let kdy začal „frýdecký dobrovolný sbor“ pomáhat občanům tohoto města a širokého okolí,“ dodal předseda Komise Rady města pro bezpečnost a prevenci kriminality Lukáš Kmec.

Sbor dobrovolných hasičů Frýdek je v nejvyšší kategorii dobrovolných hasičů, má velmi dobré jméno i pověst a je srovnatelný s profesionály. Jejich práce je nadmíru důležitá a jsem nesmírně rád, že ji nyní mohou vykonávat v komfortním zázemí a s kvalitní výjezdovou technikou. V důsledku to znamená zase o krok kvalitnější služby občanům města i širokého okolí v oblasti bezpečnosti,“ řekl primátor města Frýdku-Místku Petr Korč.

Výjezdy JPO II Frýdek jsou přímým propojením řízeny a koordinovány z Integrovaného bezpečnostního centra v Ostravě (IBC) v rámci IZS. Objekt je zároveň napojen na pult centralizovaného ochrany městské policie.

Zdroj: frydekmistek.cz

RELATED ARTICLES