Sobota, 20 července, 2024

Frýdek-Místek zavádí digitální zobrazování jízdních řádů na zastávkách

Město Frýdek-Místek ve spolupráci s autobusovým dopravcem 3ČSAD zavádí v pilotním projektu nový systém zobrazování jízdních řádů, který doplní stávající tištěné jízdní řády.

„Jedná se o technologii displeje, které napodobují vzhled tradičních tištěných jízdních řádů. Výhodou oproti klasickým LCD displejům je zabránění odlesků a špatné čitelnosti na slunci. Zde se naopak čitelnost na slunci zvyšuje,“ uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku pro dopravu, silniční hospodářství a životní prostředí Leonard Varga (Piráti).

„Dobíjení je zajištěno prostřednictvím solárního panelu a baterie, takže nemusíme vykopávat a napojovat kabeláž, co by především v historickém jádru mohlo znamenat komplikace,“ dodal náměstek Leonard Varga.

„Displeje s jízdními řády jsou rozděleny do tří částí. První zobrazuje aktuální spoje včetně reálného zpoždění a doplňkovou předpověď počasí. Druhá stránka obsahuje kompletní mapu dopravní sítě a třetí stránka klasickou běžnou podobu papírového jízdního řádu,“ popsal ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD Jakub Vyvial.  Jednotlivá zobrazení si volí cestující intuitivně pomocí tlačítek. Nové elektronické jízdní řády již byly osazeny na zastávkách Bruzovská a Zámecké náměstí.

„Po vyhodnocení testovacího provozu zapracujeme zkušenosti s elektronickými jízdními řády do dotačního projektu dopravce ČSAD Frýdek-Místek, který je pro MHD Frýdek-Místek předschválen ve výši 5,3 milionu korun. Poté se tyto jízdní řády rozšíří do dalších lokalit ve městě. Kromě toho připravujeme vybudování velkoformátových informačních LED panelů ve vybraných přestupních uzlech autobusové dopravy,“ nastínil náměstek primátora Leonard Varga.

Zdroj: frydekmistek.cz

RELATED ARTICLES