Pondělí, 22 července, 2024

Investuje u nás skoro celý svět, USA nemohou chybět

Vážíme si každého investora, který se rozhodne podnikat v Moravskoslezském kraji. Potřebujeme, aby se v našem regionu usídlily prosperující firmy, zejména ty, které investují do inovací, průmyslového výzkumu a vývoje. Proto podporujeme nově příchozí investory a samozřejmě neopomíjíme ani stávající podnikatelské subjekty. Děláme to nejspíš dobře, protože Moravskoslezský kraj patří pro zahraniční investory k nejatraktivnějším v Česku. Bez nadsázky se dá říct, že u nás investuje téměř celý svět. A je proto logické, že zastoupení v našem regionu má také nejsilnější ekonomika světa – Spojené státy americké.

Pokud jde o skladbu investorů přicházejících z USA, je to poměrně pestrá směsice: automotive, IT, potravinářský průmysl, logistika, strojírenství, finančnictví. 

Z hlediska počtu zaměstnanců je nejsilněji zastoupena oblast automotive. Před několika lety jsme například v Ostravě-Kunčičkách asistovali při otevření amerického závodu firmy Chassix (nyní Aludyne) na výrobu dílů do podvozků automobilů. Moc dobře se tehdy poslouchalo, že společnost hodlá v Ostravě proinvestovat 60 milionů dolarů a že v budoucnu tu bude fungovat i laboratoř a testovací centrum, kde se budou kontrolovat všechny komponenty vyrobené v Evropě. Firma u nás začínala s padesátkou zaměstnanců, nyní tu pracuje čtyřikrát více lidí. Cíl je zaměstnat v závodě, produkujícím hliníkové odlitky například pro značky Ford, Audi či BMW, až 400 zaměstnanců.

Celé vyjádření hejtmana Moravskoslezského kraje naleznete v nejnovějším vydání magazínu POSITIV Business & Style ZDE.

RELATED ARTICLES