Sobota, 2 března, 2024

ANTRACIT patří mezi „štiky“ česko-slovenského developmentu

Mezinárodní developerská skupina ANTRACIT rozvíjí vlastní projekty po celém území Česka a Slovenska od Ústí nad Labem přes Ostravu a Žilinu až po Prešov. Nabízí komplexní služby od návrhu a úpravy využití prostoru přes zpracování projektové dokumentace, vlastní výstavbu až po správu a údržbu nemovitosti. Jedním z jednatelů skupiny ANTRACIT je Tomáš Kosa.

I když na developerském trhu působíte teprve krátce, máte již za sebou několik úspěšných projektů. Na co byste chtěl upozornit?

První z nich je ANTRACIT House v Ostravě, který získal i čestné uznání v soutěži o titul Ostravský dům roku. Jedná se o projekt určený k dlouhodobému pronájmu, kde je rovněž sídlo stavební skupiny HSF System v České republice. Obdobné zaměření (dlouhodobý pronájem) má také objekt ANTRACIT Point v Žilině, kde se nachází zase sídlo stavební skupiny HSF System na Slovensku. Tato budova získala mezinárodní ocenění BigSEE Architecture Award 2021 v kategorii veřejné a komerční architektury. Za architektonickým návrhem stojí studio A. R. K. ateliér. V první fázi projektu ANTRACIT Senec (nedaleko Bratislavy) již působí v dlouhodobém nájmu úspěšný online obchod RajHračiek.sk.

Nedávno se na veřejnosti objevily informace o zajímavých nálezech v rámci záchranného archeologického výzkumu na Kostelním náměstí v Ostravě, kde realizujete projekt Polyfunkční dům VÁCLAV. Co tam odborníci objevili?

Záchranný archeologický výzkum, který provádějí odborníci z Národního památkového ústavu (NPÚ) ve spolupráci s Ostravským muzeem, dokumentuje čtyři původní středověké městské parcely a je součástí první etapy realizace. V jednom domě byla dokonce od roku 1827 první ostravská kavárna. V dalším objektu byly nalezeny tři kamenné stavební články přibližně ze 14. století, které pocházejí ze sousedního kostela svatého Václava. Ten patří k nejstarším stavebním památkám v Ostravě. 

Kdy začínáte stavět a co váš kancelářský a rezidenční projekt v centru třetího největšího města v České republice zájemcům nabídne?

Se samotnou výstavbou bychom měli začít v roce 2024. Hotovo by mohlo být v roce 2026. Projekt VÁCLAV nabídne 16 bytových jednotek na celkové ploše 1 333 m2 včetně 76 parkovacích míst, prémiové kancelářské prostory na celkové ploše 2 492 m2 a obchodní prostory na celkové ploše 599 m2. Vzhledem k okolní zástavbě bude celý polyfunkční objekt členěný do menších a výškově odstupňovaných částí tak, aby jeho vzhled odpovídal přirozené různorodosti okolní zástavby v srdci historického jádra Ostravy.

V Ostravě vzniká ještě jeden váš projekt s názvem ANTRACIT PorubkaPoint? Jaké bude jeho využití?

Celý objekt bude využívaný jako největší lezecké centrum (včetně bistra, kavárny a dětského parku) v Moravskoslezském kraji s názvem HANGAR Ostrava, takže to bude určitě velkým přínosem pro širokou veřejnost. V Ostravě jsme spustili ještě jeden projekt – ANTRACIT Lívia, ve kterém budeme stavět inteligentní dřevostavby s fotovoltaikou a tepelným čerpadlem.

Máte v Česku ještě nějaké další developerské projekty?

V areálu ležícím v těsném sousedství plzeňského hlavního železničního nádraží vzniká v bývalém průmyslovém areálu brownfieldový projekt ANTRACIT Plzeň. Zahájení rekonstrukce a výstavby je v plánu v průběhu roku 2023. Rekonstruovaná stavba původní budovy bude mít 2 260 m2. Vznikne zde prostor až pro pět různých nájemních jednotek. Naproti vyroste ještě nový objekt o rozloze 600 m2 vhodný pro skladovací prostory. ANTRACIT Ústí nad Labem je také brownfieldový prostor. V současné době probíhají územně plánovací práce na jeho komplexní revitalizaci. Území nabídne osm objektů vhodných pro výrobu, skladování nebo kanceláře. 

Podívejme se teď na Slovensko, kde jste letos na jaře začali s výstavbou projektu ANTRACIT Spot v Žilině. Jak to tam v současné době vypadá?

Nedávno jsme osazovali prefabrikovaný železobetonový skelet, který je hlavní nosnou konstrukcí objektu. Předání nájemci je v plánu na konci ledna 2024. Prostory v atraktivní lokalitě v městské části Žilina – Považský Chlmec budou sloužit gymnastické a parkourové akademii, která se věnuje zejména dětem a mládeži. ANTRACIT Spot nebo výše zmíněný ANTRACIT PorubkaPoint jsou dobrými příklady toho, že jsme schopni zajistit kompletní developerský servis od vyhledání vhodného místa až po samotnou výstavbu a údržbu objektu.

Další projekt realizujete až na východě Slovenska v Prešově…

O lokalitu je poměrně velký zájem, takže v současné době probíhají jednání s několika potenciálními zájemci. Dvě alternativní řešení území v městské části Prešov – Záborské lze využít pro skladové haly, showroomy nebo prodejny. První varianta počítá s jednou halou o rozloze 40 850 m2 s možností rozdělení na více jednotek. Druhá varianta zahrnuje tři samostatné haly s celkovou plochou 36 500 m2. Ve finální fázi dokončení je napojení na inženýrské sítě. 

V Senci máte hotovou první fázi. Připravujete se už na druhou?

Pro druhou etapu dokončujeme dokumentaci pro stupeň EIA a územní řízení. Zahájení výstavby v areálu o rozloze 20 000 m2 plánujeme na přelomu let 2023 a 2024.

Projekty pod značkou ANTRACIT jste představovali také na prestižním veletrhu v Cannes. Co vám účast přinesla?

Na největší světové události v oblasti developmentu a stavebnictví MIPIM 2023 jsme jednali nejen o budoucích možnostech spolupráce se zahraničními subjekty, se kterými spolupracujeme již několik let v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Polsku, Chorvatsku, Německu, Dánsku a Itálii, ale také jsme se soustředili na možnou spolupráci s novými potencionálními partnery v dalších evropských zemích. 

S jakými společnostmi v rámci vašich developerských projektů spolupracujete?

Samotnou výstavbu nám zajišťuje mezinárodní stavební skupina HSF System, o správu a údržbu objektů se stará facility management společnost SK Facility.

Pane Koso, děkujeme Vám za rozhovor.

Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES