Pátek, 29 března, 2024

Lékaři z Japonska přijeli načerpat zkušenosti od radioterapeutů z Kliniky onkologické FN Ostrava

Postup léčby komorové tachykardie, tedy poruchy srdečního rytmu, pomocí kybernetického nože, zajímal delegaci lékařů z univerzitní nemocnice v japonském městě Nagoya. Své zkušenosti jim přímo na pracovišti CyberKnife předali členové týmu Kliniky onkologické FN Ostrava, v čele s jejím přednostou doc. MUDr. Ing. Jakubem Cvekem, Ph.D., MBA.

Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava využívají CyberKnife při léčbě komorové tachykardie od roku 2014. Japonští lékaři s touto metodou zatím zkušenosti nemají. „S kolegy z japonské univerzity jsem se potkal na kongresu v Americe už v roce 2019. Už tehdy jsme se domluvili, že k nám přijedou pro zkušenosti. Návštěva se ale ze známých důvodů uskutečnila až teď,“ přibližuje začátek spolupráce docent Cvek a pokračuje: „Na přelomu letošního roku provedli na základě námi popsaných a publikovaných postupů první výkon. Na dálku s námi vše konzultovali a ujistili se, že pro detailnější informace přijedou osobně.

Docent Cvek spolu s klinickým inženýrem Ing. Lukášem Knyblem, Ph.D. přiblížili japonským lékařům nejen detailní postup léčby a indikační kritéria, ale seznámili je také s mezinárodním projektem STOPSTROM, který je zaměřený na tuto oblast využití kybernetického nože. Částkou 7,1 milionů eur jej podpořila Evropská unie a vedle FN Ostrava se do něj zapojilo 30 onkologických, kardiologických a technických pracovišť z 8 zemí Evropy.

Japonští lékaři odjížděli po dvoudenním jednání na Klinice onkologické velmi spokojeni a vyslovili přání, aby vzájemná spolupráce dál pokračovala. „Přesvědčili jsme je, že jsme si na základě odléčených pacientů naším postupem naprosto jisti,“ zhodnotil návštěvu respektovaný onkolog.

Zdroj: fno.cz

RELATED ARTICLES