Vrchní sestra centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice AGEL Nový Jičín Bc. Miroslava Březinová byla ve své kariéře přítomna u tisíců operací. Zatímco některé jednodušší obvykle netrvají více než 20 minut, běžně zažívá i takové, které přesahují délku celé směny. Při každé jedné z nich přitom musí instrumentářka detailně znát celý postup, připravit vše potřebné a za všech okolností zachovávat klid.
Hlavním úkolem instrumentářek na operačních sálech je postarat se o bezproblémový průběh operačního výkonu. Musí tedy znát postup jednotlivých operací a připravit vše, co je na ně potřeba. Nejedná se pouze o instrumentárium, které je specifické pro danou operaci, ale také o implantáty, přístroje a další vybavení, které s výkonem souvisí. Očekává se od nich sebeovládání, klidné vystupování, rychlé a přesné plnění úkolů. Tato práce je náročná na vnímání a paměť, odborné vědomosti a praktické zkušenosti.
„Některé jednodušší operace trvají 20 minut a ty složitější, jako resekce slinivky, i devět hodin. Má nejdelší operace trvala 11 hodin v kuse. Byl to kombinovaný výkon, kdy se během operace vystřídaly tři týmy lékařů – chirurgové, urologové a gynekologové,“ uvádí vrchní sestra centrálních operačních sálů Bc. Miroslava Březinová, která během operací pracuje mnohdy pod stresem, ale přesto se musí vyvarovat chyb, které mohou mít pro pacienta fatální následky.
Práce instrumentářek vyžaduje dlouhodobou průpravu a mentoring, který Miroslava Březinová svým kolegyním také nabízí. Momentálně vede kolektiv 60 lidí a jako mentorka zaškolovala stovky zdravotních sester, které přišly buď ze zdravotní školy, nebo z jiných oddělení. „Z těchto holek vychovat dobrou instrumentářku trvá docela dlouho, někomu trvá zaučení půl roku, někomu rok. Začínají jednoduchými operacemi přes složitější, nejprve s jedním stolkem s nástroji, a podle náročnosti operace se počet stolků zvyšuje. U některých složitých ortopedických operací můžete mít i deset stolků s komponenty,“ vysvětluje sestra, která byla v novojičínské nemocnici před 13 roky u začátků rozjezdu robotického systému Da Vinci, pomocí kterého zde zdravotníci provedli již přes 2 000 operací.
Zdroj: TZ AGEL