Pondělí, 24 června, 2024

Druhý robotický systém DaVinci pomůže léčit více pacientů Nemocnice AGEL Nový Jičín 

Nový novojičínský robotický systém DaVinci Xi ve dvoukonzolové variantě je teprve třetí svého druhu v České republice. Nemocnice AGEL Nový Jičín se se tak stává prvním pracovištěm se dvěma robotickými systémy 4. generace na Moravě. Hlavním důvodem pořízení druhého systému je stoupající trend v počtu robotických operací v novojičínské nemocnici a snaha o rozšíření stávajícího spektra výkonů zejména u onkologických pacientů. 

„Jedná se především právě o onkologické pacienty, u kterých je roboticky asistovaná operace hrazena pojišťovnami a přináší nespornou řadu výhod. Pro pacienta robotická operace znamená snazší a rychlejší hojení miniaturních ran, kratší celkovou rekonvalescenci i menší ztrátu krve či lepší léčebný i kosmetický efekt,“ uvádí MUDr. Jakub Fejfar, LL.M., předseda představenstva Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Novojičínská nemocnice má v této oblasti bohaté zkušenosti, neboť využívá robotické systémy DaVinci již od roku 2008 a rovněž se podílí na vzdělávání nových robotických chirurgů z ČR i ze zahraničí. Výhodou robotické operace je vysoká preciznost chirurgické intervence. Přestože samotný robotický systém je špičkovým technickým zařízením, role chirurga zůstává stále nezastupitelná. Je to právě konzolový chirurg, který vede robota během operačního zákroku. Přístroj však dokáže eliminovat třes prstů chirurga a zpřesňuje tak jeho pohyb. 

Nejnovější robotický systém DaVinci Xi byl pořízen z programu IROP REACT-EU 98. Jedná se o součást balíku přístrojového vybavení na operačních sálech, anesteziologicko-resuscitačním oddělení, oddělení zobrazovacích metod či na interním oddělení v celkové hodnotě 150 milionů korun. Dalších 105 miliónů korun z programu IROP REACT-EU 99 umožnilo modernizaci vybavení pro péči o onkologické pacienty v podobě pořízení lineárního urychlovače a zařízení PET/CT. 

„Náš personál centra robotické chirurgie prošel specializovaným výcvikem a certifikacemi, nicméně v souvislosti s navýšením kapacity o druhý robotický systém DaVinci uvítáme ve svých řadách zejména další všeobecné sestry, které mají zájem rozvíjet svou odbornost v této vysoce specializované a perspektivní oblasti,“ dodává MUDr. Fejfar

Komplexní onkologické centrum Nemocnice AGEL Nový Jičín je akreditovaným, špičkovým centrem vysoce specializované onkologické péče pro dospělé, které se zabývá prevencí a léčbou všech typů zhoubných nádorů, včetně hematoonkologických onemocnění. Poskytuje komplexní onkologickou péči zahrnující minimálně invazivní i klasické chirurgické přístupy, chemoterapii, hormonální léčbu, biologickou léčbu, imunoterapii, zevní radioterapii, brachyterapii a intraoperační radioterapii, paliativní péči, léčbu podpůrnou a symptomatickou, včetně léčby bolesti. Součástí péče je i sledování pacienta po léčbě. V rámci klinických studií je využívána také léčba nově vyvíjenými léky.

Zdroj: TZ AGEL

RELATED ARTICLES