Sobota, 22 června, 2024

Sochy renomovaných autorů opět vkročí do veřejného prostoru v Ostravě

Po výstavách „Sochy!!!… vypráví své příběhy“ a „Sochy!!! vol. 2…yummy yummy,“ připravilo Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) třetí ročník exteriérové instalace soch současných špičkových umělců. „Sochy!!! vol. 3… generace XY“ se v Komenského sadech a v blízkosti Vily Hanse Ulricha objeví od 7. června. 

Předchozí ročníky venkovních expozic nabídly pod širým nebem v Komenského sadech a okolí například oblíbené světélkující sochy „Mazlíků“ Michala Trpáka, nepřehlédnutelný sedmimetrový „Cake Tower,“ jehož autorem je Andrej Margoč nebo gigantické „Poupě“ Lukáše Raise. Další ročník s podtitulem … generace XY představí opět to nejlepší od současných progresivních talentovaných autorů.

S dočasnou sochařskou výstavou opět obohatíme centrální městskou relaxační zónu Komenského sady, neboť se nám tento model osvědčil, jedna ze soch s názvem Sestra Isabela bude umístěna u Vily Hanse Ulricha, kde má naše organizace sídlo. Vhodně umístěná sochařská díla v meditativním prostředí zeleně své pozorovatele totiž oslovují sebou sama, bez vzájemného ovlivňování se s urbanismem městského jádra. Sochy své bezprostřední okolí zútulňují, zabydlují a Ostravané je vyhledávají jako součást svých volnočasových aktivit. Pro letošní ročník jsme vybrali pět novinek,“ sdělil Dominik Beneš, dramaturg CKV.

První ročník výstavy hostil světélkující sochy Michala Trpáka

Sochy už potřetí vyrazí za lidmi, a od diváků je nebudou oddělovat žádné galerijní dveře nebo překážky, které by je izolovaly. Místa pro instalace děl jsme pečlivě volili nejen s ohledem na celkové estetické vyznění a posílení jejich hodnoty, ale také jsme přihlíželi ke koncepčnímu zúročení prostoru,“ říká Marcela Mrózková Heříková, ředitelka CKV.

Dvoumetrovou plastiku z betonu a nerezu Památník neznámé astronautky vytvořil brněnský výtvarník a sochař Ondřej Svoboda, v jehož tvorbě se objevuje steam punk, fantasy nebo sci-fi příběhy. Pro jeho díla je charakteristická preciznost, jednoduchost a vtip. Vznikají z hlíny, dřeva, skla i oceli. 

Originální mladý český sochař Jan Dostál v Ostravě představí dvoutunové ocelové dílo s názvem Flow. Nebeský organizmus protéká prostorem, postupně roztáčí jednotlivé lamely a vytváří tím vzdušné segmenty. Ty pak prorůstají do výsledného tvaru. Dostálova díla, nemají u nás ani za hranicemi obdoby a jeho monumentální Mrak zabodoval i na Expu v Dubaji. Charakteristickým materiálem tohoto umělce je ocel. Tvoří z různě dlouhých plechů a trubek, které kroutí, proplétá, ohýbá a spojuje. 

Ve veřejném prostoru přibydou i dvě kovové třímetrové Gazely Miroslava Straky, inspirované dokonalostí a krásou, vytvořenou přírodou. Autor se zabývá kresbou, malbou, sochařstvím a designem a jeho obrazy a sochy jsou v soukromých sbírkách v Evropě, USA i Austrálii. 

Tunového Waldemara z bronzu a železa vytvořil Jaroslav Róna, český sochař, malíř, keramik, umělecký sklář, grafik a scénograf. Inspirací pro toto dílo byl záznam archeologického nálezu, zprostředkovaný magazínem National Geographic, který zachycoval pozůstatky prvního císaře z dynastie Čchin. Autora zaujala zvláštní strnulost postavy a vytvořil tuto bronzovou sochu.

Z laminátu a kovu je vytvořena socha nazvaná Sestra Izabela sochaře Vojtěcha Trochy s podtitulem „Když má sochař malou sestru, nemusí moc řešit, co bude sochat“. Autor vystudoval sochařství na AVU, kde v současné době působí jako odborný asistent. Pro svou tvorbu rád hledá nové materiály a technologie. 

Třetí ročník exteriérové výstavy s názvem „Sochy!!! vol. 3… generace XY“ potrvá až do konce května příštího roku.

Zdroj: TZ Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava

RELATED ARTICLES