Pondělí, 26 února, 2024

Letní hudební výlety: Jazz v Tatrovce i mistři klarinetu v univerzitním komorním sále

Hudební výlety SHF otevírají skvosty architektury Moravskoslezského kraje. Nyní rozezní Muzeum nákladních automobilů Tatra jazz & jazz fusion pianisty Pavla Wlosoka se Zbigniew Kaleta Triem, a následně i starobělský Husův sbor.

První červencový večer bude patřit světoznámým klarinetistům, kdy na nové Fakultě umění Ostravské univerzity vystoupí Andrew Marriner a Gabor Varga v doprovodu Zemlinského kvarteta, které posléze čeká koncert s Igorem Františákem v kostelíku ve Velké Polomi.

JAZZOVÉ VEČERY AUTORSKÉ HUDBY

Špičkově interpretovaný jazz v podání Pavla Wlosoka (klavír) a Zbigniew Kaleta Tria: Zbigniewa Kalety (klarinet, saxofony), Jenyho Krompolce (baskytara) a Patrika Benka (bicí) se může stát opravdovým zážitkem v moderních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, které překvapivě disponují vynikající akustikou. Uznávaný pianista, skladatel a aranžér Pavel Wlosok přilétá na tento koncert až z americké Severní Karolíny, kde od roku 2002 pedagogicky působí na Western Carolina University v Cullowhee. Ve čtvrtek 29. června 2023 v 18 hodin v Kopřivnici rozehraje jazz fusion ze svých autorských kompozic společně s prvním klarinetistou prestižního NOSPR v Katovicích a skvělým jazzovým saxofonistou Zbigniewem Kaletou a jeho triem. Následující den se přesunou do Ostravy – Staré Bělé, kde se jejich koncert bude konat v Husově sboru v pátek 30. června 2023 v 18 hodin.

MISTŘI KLARINETU NA NOVÉ FAKULTĚ UMĚNÍ

Mezinárodní letní kurzy KLARINET & SAXOFON zahájí svůj 22. ročník (sobota 1. července od 18 hod.) na nové Fakultě umění OU exkluzivním koncertem klarinetistů světového formátu. Vystoupí jeden z nejuznávanějších klarinetistů světa Andrew Marriner, který 33 let působil jako první klarinetista v Londýnském symfonickém orchestru. V minulém roce bylo pak jeho jméno hojně spojováno se Sirem Simonem Rattlem a Magdalenou Koženou, s nimiž účinkoval v rámci série koncertů po celé Evropě. V novém komorním sále Fakulty umění OU nyní vystoupí společně s klarinetovou ikonou Gaborem Vargou, někdejším pedagogem Royal Northern College of Music v Manchesteru, nyní zastávajícím prestižní pozici profesora na The Jacob School of Music v Bloomingtonu v USA. Společně s Igorem Františákem, Philippem Portejoiem (saxofon) a Zemlinského kvartetem budou provedeny skladby Faurého, a především skvostné „prubířské kameny“ – nejznámější a patrně nejpůvabnější dvojice klarinetových kvintetů: Mozartův a Brahmsův kvintet.

VELKÁ POLOM HOSTÍ ZEMLINSKÉHO KVARTETO

Hudební výlety realizované Svatováclavským hudebním festivalem tradičně přiváží prvotřídní projekty i do těch nejmenších obcí regionu. Do kostela sv. Václava ve Velké Polomi (neděle 2. července od 17 hod.) se Zemlinského kvarteto vrací po úspěšném uvedení Haydnových Sedmi posledních slov Vykupitelových na kříži s Markétou Cukrovou (2020), Igor Františák zase po loňském koncertu s unikátním souborem historických basetových rohů Lotz Trio (2022). Nyní společně provedou jejich oblíbený Mozartův Kvintet A dur, který zaznamenali na oceňované album již v roce 2017. Zemlinského kvarteto se představí i v Haydnově kvartetu C dur „Císařském“ a Sukově Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave, která předznamenává zářijový festivalový jubilejní ročník SHF.

Jednotné vstupné: 200 Kč / 150 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let vstup zdarma. Vstupenky online, aktuality a detailní informace naleznete na www.shf.cz

Zdroj: ostrava.cz

Foto shf.cz

RELATED ARTICLES