Sobota, 20 července, 2024

Ostravské pěšiny přiblíží alternativně zaniklé časy města

Projekt Ostravské pěšiny průvodce Petra Lexy Přendíka působí v Ostravě již čtyři roky. Závěrem června přiblíží netradičními způsoby zaniklou historii města.

Ve čtvrtek 20. června se v kině Luna bude od 17.30 hod. konat poslední fotopřednáška před letní pauzou na téma Ostrava prvorepubliková. Na jednom z největších filmových pláten v ČR budou moci zájemci zhlédnout Ostravu v letech 1918 až 1938. Tématy budou vyhlášení samostatného Československa a oslava jeho vzniku na dnešním náměstí Republiky, dále se průvodce bude zabývat vznikem Velké Ostravy, výstavbou obchodních a bankovních domů, bude proplouvat světem velkokaváren, koupališti, biografy a neopomene představit ani Husovy sbory či unikátní kubistické krematorium, jež stávalo v dnešním sadu Dr. Milady Horákové. Autor představí jak historické, tak i současné snímky Ostravy – při přípravě si stoupl na totožná místa jako před sto lety tehdejší fotografové a vytvořil tak unikátní srovnání včerejška a dneška. Některá místa si i po stu letech zachovávají stejnou podobu, zatímco jiná vypadají zcela jinak. Vstupenku na představení si můžete zakoupit před akcí v pokladně kina Luna nebo pohodlnou cestou online na kulturajih.cz.

V rámci čtvrtých „narozenin“ Ostravských pěšin Petr Lexa Přendík láká i na nový projekt, který se bude odehrávat na piknikových dekách napříč celým letošním létem i celou Ostravou. „Zaujalo mne v poslední době téma ostravských šlechtických sídel, a tak jsem vymyslel projekt „Lexovo zámkování“, v němž se budu alternativní formou snažit přiblížit historii stávajících i zaniklých ostravských zámků. Bude se jednat o poznávací pikniky – já přinesu velkoformátové piknikové deky do bývalých zámeckých parků, lidé si přinesou něco dobrého k snědku a během pikniku budu vyprávět o historii jednotlivých ostravských zámků a zámeckých parků,“ dodal k myšlence Přendík. Cílem je dostat lidi netradiční cestou do městského prostoru a přiblížit jim historii neznámých míst. Chybět nebudou historické fotografie, piknikový gramofon na kliku a malá překvapení. 

První naučný piknik se odehraje již v sobotu 22. června od 16 hodin uprostřed bývalého zámeckého parku v Ostravě-Třebovicích. Návštěvníci se zde mohou těšit na poutavé vyprávění nejen o třebovickém zámku a dřevinách v parku, ale též na zajímavý životní příběh jeho poslední majitelky Marie Stonawské. Více informací o akci naleznete na webu ostravskepesiny.cz.

Zdroj: ostravskepesiny.cz

RELATED ARTICLES