Pondělí, 4 března, 2024

Noc vědců 2023 v superpočítačovém centru IT4Innovations

„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním do .

Už jste někdy slyšeli o superpočítačích? Víte, jak moc ovlivňují náš každodenní život? Národní superpočítačové centrum IT4Innovations otevírá své brány a zve všechny děti a dospělé na prohlídky, hry, přednášky a hlavně SUPERzábavu. Na ty šikovné čekají také SUPERdárky.

SUPERPROHLÍDKY

Nahlédněte do zákulisí superpočítačového centra

Podívejte se do míst, kam se běžně málokdo dostane a dozvíte se, co vše je potřeba k provozování superpočítačů. Od podzemí, kde se ukrývá unikátní záložní napájecí systém, až po střechu, kde jsou výměníky tepla s tepelnými čerpadly, díky kterým jsme schopni vytápět celou naši budovu a ohřívat užitkovou vodu.

KDE: Sraz na recepci v přízemí 10 minut před prohlídkou.

KDY: 16:00, 17:30 a 19:00

Na prohlídku je nutná REGISTRACE.

Prohlídky jsou vhodné pro dospělé a děti od 10 let.


Věda ve virtuální realitě

Pohodlně se usaďte, nasaďte si 3D brýle a staňte se součástí námi řešených vědeckých projektů, které přenášíme do virtuální reality. To, co na první pohled vypadá jako kino, je totiž ve skutečnosti Laboratoř vizualizace a virtuální reality. 

Na prohlídky je nutná REGISTRACE.

KDE: Sraz na recepci v přízemí 10 minut před prohlídkou.

KDY: 17:00, 18:00, 19:30 a 20:30.

Prohlídky jsou vhodné pro dospělé a děti od 8 let.


SUPERPŘEDNÁŠKY

Dnešní věda se bez superpočítačů neobejde. Poslechněte si zajímavé přednášky a zjistíte, kde všude superpočítače pomáhají. Nudit se rozhodně nebudete!

17:00 – 22:00 Věda v „rukou“ superpočítačů

Výpočetní čas IT4Innovations je určen pro řešení úloh ve výzkumu a vývoji především pro akademická pracoviště a další výzkumné instituce v České republice. V minulém roce bylo aktivních 260 výzkumných projektů, které spotřebovaly více než 2,6 milionu uzlohodin.

Zastavte se na malou chvíli a poslechněte si, co to onen výpočetní čas je, a především kdo a k jakým zajímavým projektům výpočetní čas nejvýkonnějších českých superpočítačů využívá.

Přednášku si pro vás připravil: Tomáš Kozubek, vědecký ředitel IT4Innovations


17:30 –  Zapojení umělé inteligence do příjmu tísňového volání

Jak by mohlo vypadat volání na tísňovou linku v blízké budoucnosti? Představíme vám právě probíhající projekt realizovaný pod záštitou Ministerstva vnitra České republiky, jehož primárním cílem je posun technologií umělé inteligence (AI) blíže praktickému využití na tísňových linkách, především pro plně automatizované či asistované zpracování událostí, generujících velké množství hovorů a tím pádem vedoucích k přetížení tísňových linek.

Přednášku si pro vás připraví: Václav Svatoň


18:30 –  Rychlý úvod do „AI“

Víte, jak funguje současná „umělá inteligence“ a jak je možné, že počítač umí vést smysluplnou konverzaci? Pokud ne, nebo se o tématu AI chcete dozvědět více, je tato přednáška určena přímo vám.

Přednášku si pro vás připraví: Ada Böhm


19:30 –  Tajemství numerických simulací

Přednáška si klade za cíl seznámit posluchače s možnostmi a výhodami numerických simulací využívajících superpočítačů.

Přednášku si pro vás připraví: Tomáš Brzobohatý


20:30 –  Vše, co jste chtěli vědět o superpočítačích a nevěděli, koho se zeptat

Přijďte si poslechnout, co je superpočítačové centrum, k čemu slouží, čemu pomáhá a jaké projekty se u nás řeší. To vše a mnohem více přímo z úst vědeckého ředitele IT4Innovations, který zodpoví vše, na co jste se kdy o superpočítačích chtěli zeptat!

Přednášku si pro vás připraví: Tomáš Kozubek, vědecký ředitel IT4Innovations


SUPERSOUTĚŽ PRO DĚTI 

Agenti, zachraňte superpočítačové centrum!

Agente IT4Innovations, čeká na tebe další důležitá mise! Hackeři zaútočili na naše superpočítačové centrum a chtějí se zmocnit důležitých vědeckých dat. Tvým úkolem je projít všechna stanoviště, splnit úkoly, pomocí kterých získáš tajný kód a deaktivuješ počítačový virus. Pokud se ti to podaří, čeká tě SUPERodměna!


SUPERZÁBAVA

Superpočítače zblízka

Zastavte se v našem showroomu! Prohlédněte si zblízka nejvýkonnější superpočítače v České republice. Představíme vám, z čeho se skládají, jaký software používají, kolik energie spotřebují. Uvidíte na vlastní oči, jaký je rozdíl mezi běžným počítačem a superpočítačem, ale také se dozvíte, co mají společného. Prostě vše, co by vás o superpočítačích mohlo zajímat, vám zodpoví specialisté oddělení superpočítačových služeb IT4Innovations.


Sci-fi nebo realita?

Máte rádi sci-fi? I dobrodružství hrdinů v našich komiksech vám mohou připadat nereálná. Zapojili jsme notnou dávku fantazie, ale základem je skutečná práce vědců. Zvídaví čtenáři si u nás mohou z komiksů “vyčíst“ odměnu, ale hlavně se seznámit se superhrdiny, kteří mění sci-fi v realitu.

Fotbal robotů

Fotbal robotů je neustále se rozvíjející vědní oblastí, která se zabývá nejistým a dynamickým prostředím vzájemně spolupracujících agentů – robotů. Spojuje v sobě mnoho zdánlivě různých zájmových oblastí, jako je například výzkum multi-agentních systémů, zpracování obrazu z kamer v reálném čase, ovládání či řízení samostatných robotů, plánování cest a vzájemná kooperace robotů na herním poli, vyhýbání se překážkám a mnohdy se v něm uplatňují i metody strojového učení, jinak řečeno AI – umělá inteligence.

V IT4Innovations vyvíjíme vlastní 3D simulátor hry fotbalu robotů, který v sobě tyto vědecké metody využívá.

Přijďte si jej vyzkoušet, vytvořte si vlastní herní strategii pro svůj tým robotů a zkuste ve fotbale robotů porazit svého sourozence, rodiče nebo i náš domácí tým z IT4Innovations!


Virtuální realita a superpočítače

Na náš datový sál se dostane jen málokdo. Vy ale můžete, a to díky 3D brýlím! Prohlédněte si naše superpočítače opravdu zblízka.

Při průzkumu datového sálu se můžete podívat na proudění vzduchu kolem auta, které je na datovém sále v naší virtuální realitě umístěno. Výpočet proudění vzduchu je časově velmi náročný, díky superpočítačům se však doba výpočtu rapidně zkrátí.


Matematika odkrývá tajemství

Od pradávna matematika pomáhá lidem rozřešit mnohá tajemství. Víte o tom, že  lze pomocí jedné rovnice určit, zda je daný obraz originál nebo padělek, zjistit stáří vykopávek, určit čas úmrtí v kriminalistice nebo stanovit, jaké množství drogy budeme mít v krvi za dvě hodiny? Tušíte, jaké tajemství se skrývá za úspěšnou komunikací s vesmírnými sondami nebo za efektivním skládáním hlavolamů?


Úžasný svět nanooptiky

Předvedeme vám, jak vytvářet barvy pomocí nanostruktur, ukážeme příklady bezpečnostních hologramů a difraktivní optiky a vysvětlíme způsob jejich výroby s využitím pokročilých litografických metod a návrhu pomocí výpočetních postupů.

… a bude toho mnohem více!

Neváhejte a přijďte k nám se svou rodinou, přáteli i dětmi.

Vstup na akci je zdarma.

Těšíme se na vás! Tým IT4Innovations

Zdroj: it4i.cz

RELATED ARTICLES