Pondělí, 4 března, 2024

Meat Design festival Ostrava

Meat design Ostrava se po dvou letech vrací na scénu! Osmý ročník festivalu designu přiveze do Ostravy oborové hvězdy z Čech, Slovenska a Polska. Představí se přes stovku tvůrců a značek mezi nimi Moravská galerie, Jiří Pelcl, Jirka Hofbauer, Marcel Mochal (Studio LLEV) a Linda Procházka.

Součástí festivalu bude i stálá expozice ve Výdušné jámě, která se pyšní unikátním odlitkem nohou Emila Zátopka od umělce Davida Černého.

Tématem letošního ročníku je UMÍRNĚNOST, samozřejmě v rámci možností ocelového srdce republiky. „Ostrava má svá specifika. Je rychlá, tvrdá, a tak i design je v Ostravě prostě maso“, tvrdí s úsměvem na rtu organizátoři.

Meat design Ostrava patří mezi prestižní mezinárodní festivaly designu v České republice. Pořadatelé oblíbenou akci po nucené pandemické pauze oživují, aby představili osmý ročník festivalu, který se uskuteční ve dnech 24. a 25. listopadu 2023.

Meat design Ostrava je důležitou událostí pro designovou komunitu, protože spojuje uměleckou kreativitu s designem a inovativními technologiemi. Pozornost věnuje také nastupující generaci. Součástí festivalu bude představení tvorby studentů ateliéru skla Univerzity J.E. Purkyně v rozsáhlé expozici v podzemí Futurea.

„Návrat festivalu Meat design Ostrava je pro nás velkým zadostiučiněním. Ukazuje sílu a odhodlání designové komunity prosadit se i v těžkých dobách. Jsme nadšeni, že můžeme představit nejnovější trendy a inspirativní projekty z oblasti designu a kreativních průmyslů,“ vyjadřuje svou radost kreativní ředitelka festivalu Karolína Skórková.

Festival se bude konat přímo v srdci Dolní oblasti Vítkovice – v prostorách nově zrekonstruované budovy Futureum, která se letos probojovala do finále ceny za architekturu – New European Bauhaus 2023. „Propojení s festivalem Meat design Ostrava je výbornou příležitostí a dává nám smysl” říká ředitel Futurea René Kohut.

Interiéry budovy umožňují uživatelům nejen zážitek z prosvětleného industriálního prostoru, ale i unikátní vizuální kontakt s okolním industriálním areálem, zelení a městem. V rámci festivalu tak Futureum nabídne prostor pro designové expozice, prezentace uměleckých děl a setkání s předními designéry a tvůrci.

Meat design Ostrava je festival otevřený veřejnosti a uvítá všechny fanoušky designu, kreativce, odborníky i nadšené laiky, aby se připojili k této výjimečné události.

Doprovodný program bude zahrnovat „živé vaření“ v bistru Výdušné jámy, celou řadu workshopů, přednášek a besed. Nebudou chybět afterparty s designéry, tvůrci a speciálními hosty z řad známých osobností.

Úvodní večer festivalu – Meat Design Night – se ponese v duchu capsule fashion. Exkluzivní kolekci třinácti večerních modelů navrhl festivalu na míru talentovaný Jirka Hofbauer. Dvanáct z jeho nových modelů se dá vzájemně kombinovat, třináctý je unikátní a nese název OSTRAVA.

Modely, které na festivalu představí jsou inspirovány básnickou sbírkou Jana Skácela – Hodina mezi psem a vlkem. Jiří je zastáncem RTM (Ready To Measure, termín označující precizní krejčovinu na míru klientů a jejich požadavků). V módním průmyslu se pohybuje více než dekádu. Působil jako módní redaktor pro časopisy Harpers Bazaar, For Men a mnoho dalších. Několik let zastával pozici copy writera společnosti Blažek. Zkušenosti z role stylisty ho vedly k praktickému přemýšlení o módě a šatníku. Jirkova nová kolekce reflektuje jeho přesvědčení o výhodách kapsulového šatníku.

„Jirka Hofbauer je výraznou mladou osobností naší módní scény. Ačkoli pochází z Brna, velmi přirozeně inklinuje k oblasti Dolních Vítkovic. Spolupráci, kterou nyní s Jirkou rozvíjíme, budeme velmi rádi prezentovat na letošním ročníku Meat designu jako hlavní program zahajovacího večera. Návštěvníci se mohou těšit na jedinečnou expozici jeho modelů během dvou výstavních dní a také na osobní setkání s talentovaným návrhářem“, uvádí manažerka festivalu, Nikola Tošenovská.

Open call pro designéry a vystavující uzavřeli pořadatelé ke konci září a návštěvníci se mohou utěšit na skvělé kousky vybraných tvůrců z oboru nábytku, skla, porcelánu, bytových doplňků, módy a šperku.

Partnerem této ojedinělé ostravské události je Moravskoslezský kraj.

Zdroj: TZ Meat Design

RELATED ARTICLES