Pátek, 12 dubna, 2024

Slezské divadlo má nového šéfa opery a šéfdirigenta. Stal se jím Miloslav Oswald

Seznamte se –⁠⁠⁠⁠⁠ Miloslav Oswald, pochází z rodiny s velkou hudební tradicí, na konzervatoři vystudoval operní zpěv a obor dirigování orchestru na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Od roku 2002 působil jako dirigent a od roku 2010 též jako šéf souboru opery a operety v Moravském divadle Olomouc. Zde nastudoval řadu oper, operet a muzikálů: G. Verdi (Rigoletto, Nabucco, Ernani, Simon Boccanegra, La Traviata, Falstaff), G. Puccini (Madamma Butterfly, La Bohème), L.v. Beethoven (Fidelio), W.A. Mozart (Únos ze serailu, Così fan tutte, Kouzelná flétna), R. Wagner (Bludný Holanďan), J. Strauss (Noc v Benátkách), F. Lehár (Země úsměvů), J. Offenbach (Krásná Helena) a mnoho dalších.

V roli operního dirigenta spolupracoval se Státní operou a Národním divadlem v Praze a s řadou operních souborů v České republice a na Slovensku (např. v Opavě, Ostravě, Liberci, Bratislavě, Košicích).


Jako hostující symfonický dirigent je zván ke spolupráci s významnými orchestry v zahraničí (Čína, Německo, Polsko, Maďarsko) a v České republice (Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie B. Martinů Zlín). Dirigoval v koncertních síních Berlínské filharmonie, Hamburgu, Brémách a jinde.


Jedním z jeho mnoha ocenění je i cena Divadelních novin za inscenaci opery V. Ullmanna Pád Antikrista v Moravském divadle Olomouc. Je držitelem ceny primátora statutárního města Olomouc.


Jako dirigent má ze sebou více než 3000 představení a koncertů.

Zdroj: divadlo-opava.cz

RELATED ARTICLES