Pondělí, 22 července, 2024

Kopřivnice obdržela přes 13 milionů na modernizaci muzea

Město Kopřivnice dostalo od Moravskoslezského kraje dotaci přesahující 13 milionů korun na stavební úpravy stávající expozice osobních automobilů Tatra. Projekt navazuje na memorandum o spolupráci podepsané městem, krajem a společností Tatra Trucks, které řeší transformaci kopřivnického muzejnictví.

Kopřivnická muzea aktuálně provozuje několik subjektů: „Muzeum osobních automobilů spolu s Muzeem Fojtství a Lašským muzeem spadají pod Regionální muzeum v Kopřivnici, tedy společnost založenou městem a Tatrou. Avšak nové muzeum nákladních aut provozuje Muzeum Novojičínska, což je příspěvková organizace kraje. Automobilové expozice, včetně depozitáře Slovenské strely, chceme do budoucna více propojit a technické dědictví značky Tatra dále rozvíjet pod jedním subjektem. Z toho důvodu bylo v roce 2022 podepsáno memorandum o spolupráci a vzájemné koordinaci při posouzení záměru převzetí expozic Regionálního muzea Muzeem Novojičínska,“ vysvětlil místostarosta David Monsport. Výsledkem následných jednání všech zainteresovaných stran je návrh, aby automobilové expozice od příštího roku spadaly pod Muzeum Novojičínska, zatímco Muzeum Fojtství a Lašské muzeum by byly provozovány městem nebo jím zřízenou organizací. Zastupitelstvo města vzalo tento záměr na vědomí a v září by mělo schvalovat smlouvu, která bude řešit konkrétní kroky a opatření.

Kromě změny provozování je v plánu také modernizace. Na základě memoranda nechala společnost Tatra Trucks zpracovat projektovou dokumentaci, jejíž předmětem jsou stavební úpravy objektu Technického muzea Tatra a návrh nové expozice osobních vozů této značky. Vzhled expozice by měl projít zásadní úpravou a navázat na podobu Muzea nákladní automobilů Tatra. Stavební část projektu bude realizovat město, expoziční část Muzeum Novojičínska. „Realizaci stavebních úprav podpořil Moravskoslezský kraj, jako zřizovatel Muzea Novojičínska. Dostali jsme dotaci přes 13 milionů korun, která by měla pokrýt veškeré realizační náklady na naši část projektu. Stavební práce by mohly být zahájeny ještě letos a ukončeny musí být nejpozději v prosinci 2024. Všichni však doufáme, že za rok již bude možné navštívit muzeum v novém kabátě,“ doplnil David Monsport.   

Zdroj: koprivnice.cz

Ilustrační foto: muzeumnj.cz

RELATED ARTICLES