Středa, 19 června, 2024

Ostravské dny nové hudby nabídnou nové pohledy na klasiku

Akusticky výjimečný sál nového univerzitního kampusu, prostory galerie současného umění PLATO, Trohalí Karolina, ale také na ale také ostravská náměstí nebo „malá Kodaň“ na nábřeží řeky Ostravice. Všude tam, ale také na mnoha jiných místech zazní „vážná“ hudba, komponovaná i hraná současnými hudebníky. Ve dnech 24. 8. – 2. 9. 2023 se totiž koná 12. bienále Ostravských dnů nové hudby.

Pozoruhodná hudební akce je žánrovou přehlídkou soudobé klasické hudby, a to povahy avantgardní, experimentální i riskantní. Festivalu předchází „Institut“, který umožňuje mladým skladatelům pracovat po tři týdny se světově proslulými osobnostmi soudobé hudby a být u nastudování svých skladeb. Festival Ostravské dny seznamuje veřejnost s většinou orchestrálními díly, která nebyla v České republice uvedena nebo mají na festivalu světovou premiéru. Kompozice přímo na místě studuje v posledních dvou srpnových týdnech Ostravská banda, Ostrava New Orchestra a sbor Canticum Ostrava i řada špičkových ansámblů, sólistů a dirigentů.

Komunitu, která se každý lichý rok v srpnu sejde v Ostravě, tvoří 35 rezidentů z 19 zemí světa (USA, Mexiko, Rakousko, Austrálie, Polsko, UK, Itálie, Nizozemsko, Irsko, Brazílie, Taiwan a další), jejichž program zahrnuje nejen desítky přednášek a individuálních setkání, ale také celou řadu neformálních momentů, které dokreslují celkovou atmosféru Ostravských dnů. Rezidenti Institutu nejsou jen pasivními účastníky – během tří týdnů prezentují své vlastní kompozice, jsou přítomni zkouškám svých skladeb, případně sami na festivalu jako interpreti vystupují.

Organizátory festivalu spolu s rezidenty přivítal v prostorách Nové radnice ostravský primátor Jan Dohnal. Při rozhovoru v uvolněné atmosféře všem popřál mnoho úspěchů na hudebním poli, zahraničním hostům pak jen ty nejlepší dojmy z pobytu v moravskoslezské metropoli.

Zdroj: ostrava.cz

Ilustrační foto: pixabay.com

RELATED ARTICLES