Pondělí, 24 června, 2024

Jaká je kvalita vody ke koupání v přírodě v Moravskoslezském kraji

Současné teplé dny typické pro letní počasí jsou příznivé pro koupání v přírodě. Pravidelné sledování kvality vody ke koupání v přírodě v 33. kalendářním týdnu prováděli zaměstnanci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v okresech Nový Jičín (nádrže Větřkovice, Kacabaja, Čerťák a Údolí mladých) a Frýdek-Místek (tři místa Žermanické přehrady, dvě místa na přehradě Olešná a nádrž Brušperk).

Přehledné hodnocení kvality koupacích vod je k dispozici na: Koupací vody (koupacivody.cz). Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

Ve srovnání s minulým týdnem došlo ke zhoršení kvality vody ve vodní nádrži Žermanice z důvodu masivního nárůstu množství sinic (výskyt vodního květu). Voda zde představuje zdravotní riziko pro vnímavé jedince (malé děti, osoby s oslabeným imunitním systémem, těhotné ženy, alergici). Ve vodní nádrži Čerťák nadále platí hodnocení červeným symbolem – voda nevhodná ke koupání. V těchto vodních nádržích doporučujeme zkrátit dobu pobytu ve vodě a po koupání se nejlépe osprchovat pitnou vodou.

Sinice obsahují látky, které mohou způsobovat alergické reakce. V závislosti na individuální citlivosti a době pobytu ve vodě se u koupajícího mohou vyskytovat různé projevy, např. kožní vyrážky, zarudlé oči, rýma. Některé druhy sinic mohou produkovat i jedovaté látky (toxiny), které mohou následně způsobit střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy, ale i vážnější jaterní problémy.

Kvalita vody je na ostatních zmíněných lokalitách vhodná ke koupání s výjimkou vodní nádrže Brušperk, kde s ohledem na hlášená onemocnění a potvrzenou přítomnost cerkárií ve vodě v předchozích koupacích sezónách nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Začátkem týdne zajistil další kontrolu kvality vody v jezeře provozovatel areálu štěrkovny Hlučín. Kvalita vody po mikrobiologické i biologické stránce je vyhovující.

Zaměstnanci KHS MSK rovněž pokračovali v kontrolách přírodních koupališť. K dispozici jsou vyhovující výsledky kvality vody z nádrží v areálu Heipark – Tošovice, koupališti Na Hrázi Darkovice, Ondrášův dvůr – Bílá, ve velké nádrži Wellness Hotelu Bahenec, v nádrži u horského hotelu Lorkova vila a v přírodním koupacím biotopu u penzionu Jurášek v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Zdroj: khsova.cz

Ilustrační foto: pixabay.com

RELATED ARTICLES