Sobota, 22 června, 2024

Nejlepší polský varhaník Andrzej Bialkov nejstarším ostravském kostele

Hudební výlety realizované Svatováclavským hudebním festivalem otevírají svou letní řadu recitálem profesora Hudební akademie v Krakově, fenomenálního Andrzeje Bialka. Varhanní srdce Ostravy rozezní v sobotu 3. června od 18 hodiny v kostele sv. Václava.

Do mysli milovníků hudby Andrzej Bialko natrvalo vstoupil provedením varhanních děl J. S. Bacha v Krakově a Vratislavi v jubilejním roce 2000 a v sezóně 2001/2002 v sérii 20 koncertů pod společným názvem „Ars organi“, kdy uvedl antologii varhanní hudby od 16. do 20. století.


V rozsáhlém a neustále se rozšiřujícím repertoáru pokrývajícím všechny styly má Bialko mimo jiné soubor varhanních děl autorů jako jsou Buxtehude, Bruhns, Mendelssohn, Franck, Liszt a Brahms. Řada jeho nahrávek obohatila portfolio Polského rozhlasu II, kdy na svém kontě má přes oceňovaných 30 CD.

Do Ostravy se vrací s programem rozevírajícím celý pestrobarevný vějíř varhanního repertoáru. Posluchače provede od skladeb 16. a 17. století (Sweelinck, Scheidt, Frescobaldi, Speth), přes Cronerovy toccaty a fugy, Pelhamův menuet až po část z cyklu Deset chorálních předeher Petra Ebena či partitu současného skladatele Petera Planyavského a duo Stiga Gustava Schönberga.


Vstupné: 200 Kč / 150 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let vstup zdarma. Vstupenky online, aktuality a detailní informace naleznete na www.shf.cz

Zdroj: TZ SHF

RELATED ARTICLES