Ostrava je pro mnohé spojená s průmyslem a Colours of Ostrava. Nově je také s pojmem AIM.Lab, s laboratoří zaměřenou na datovou analýzu, umělou inteligenci a strojové učení, která byla otevřena na podzim minulého roku na FEI.
ŠKODA AUTO navazuje vztahy s akademickou sférou už řadu let. Teď ale tato spolupráce vyústila ve vznik instituce, která v Česku nemá obdoby. AIM.Lab našla zázemí v moderní budově pro laboratorní výuku CPIT TL3. V tomto komplexním testbedu najdete laboratoře zaměřující se na e-mobilitu, moderní systémy autonomní jízdy automobilů a průmyslových vozidel, ale také na asistivní technologie v biomedicíně. Nezbytnou součást komplexu představuje takzvaná smart factory – prostor s elementy průmyslu 4.0, jakými jsou například IoT, digitální dvojče, virtuální a rozšířená realita či identifikace 3D objektů. Zde se studenti učí například programovat roboty a provádět zkušební měření. A když potřebují zázemí, aby svá data mohli zanalyzovat, o patro výš mají k dispozici právě prostory AIM.Lab.
Za AIM.Lab stojí tým v čele s prof. Ing. Janem Platošem, Ph.D., děkanem FEI, Janou Polášek Filovou, Ph.D., MSc, PPD – Digitalizace a Industrie 4.0 ve společnosti ŠKODA AUTO, Ing. Petrem Prokopem a Ing. Radkem Svobodou z FEI.
Laboratoř pro umělou inteligenci byla slavnostně otevřena v září 2021 za přítomnosti Dr. Michael Oeljeklause, člena představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, a profesora Václava Snášela, rektora VŠB – Technické univerzity Ostrava.
Skutečné fungování AIM.Lab odstartovalo kvůli omezením souvisejících s pandemií až v roce 2022. V laboratoři nyní probíhá výuka bakalářských a magisterských studijních oborů se zaměřením na strojové učení, zpracování dat a optimalizační algoritmy. Čerstvou novinkou FEI je doktorský program Informatika a výpočetní vědy s přesahem do aplikačních oblastí souvisejících s datovými vědami, umělou inteligencí, výpočetní chemií a robotikou, jehož slavnostní zahájení odstartuje na jaře 2023 na půdě AIM.Lab.
Laboratoř nenabízí inspiraci na poli datové analytiky pouze studentům VŠB-TUO, ale také širší veřejnosti z akademického a průmyslového světa. Pořádají se zde konference, odborné přednášky a workshopy.
Jak vypadá první univerzitní laboratoř umělé inteligence v Česku nebo jak pomáhá analýza dat a strojové učení ve výrobě aut, zjistíte na tomto odkaze.
Zdroj: vsb.cz