Sobota, 13 července, 2024

ABB novou řadou robotů GoFa™ rozšiřuje spektrum cílových uživatelů

Společnost ABB uvádí na trh dvě nové verze kolaborativního robotu GoFaTM – GoFa 10 a GoFa 12, díky nimž se uživatelům otevírají nové možnosti automatizace, a tedy efektivnější výroby. Při nosnosti až 10 a 12 kilogramů a vysoké přesnosti opakovatelného najetí do bodu je lze využít k široké škále operací v těsné, a přitom bezpečné spolupráci s člověkem. Tím nové verze robotu řeší problém nedostatku kvalifikovaných pracovníků a zároveň zvyšují produktivitu. Lze je snadno naprogramovat a rychle integrovat do výrobního prostředí, a proto je využijí i začínající uživatelé, včetně malých a středních podniků nebo středních a vysokých škol.  

„Od roku 2015, kdy jsme na trh uvedli náš kolaborativní robot YuMi, jsme vytvořili špičkové portfolio kolaborativních robotů, které uspokojuje rostoucí poptávku po bezpečných a snadno použitelných automatizačních řešeních. Navíc má odpověď na problém nedostatku kvalifikovaných pracovníků,“ uvádí Marc Segura, prezident divize ABB Robotika. „Naše kolaborativní roboty GoFa 10 a 12 s vyšší nosností a delším dosahem rozšiřují výhody automatizace na nové průmyslové aplikace, a to i pro začínající uživatele.“

Kromě vyšší nosnosti nabízejí kolaborativní roboty GoFa 10 a 12 rychlost TCP (středový bod nástroje) až 2 m/s a vyšší přesnost opakovatelného najetí do bodu s odchylkou 0,02 mm. Oproti srovnatelným robotickým řešením dosahují až dvakrát lepších kvalitativních parametrů přesnosti. K jejich přednostem patří certifikace IP67 proti vniknutí vlhkosti a prachu, rychlost a přesnost. Lze je proto využít v široké řadě průmyslových aplikací a při automatizaci náročných operací, jako je obsluha strojů, svařování, manipulace s díly, leštění a montáž. Díky dosahu 1,62 m, který je o 14 % delší než u ostatních robotů v této třídě, je robot GoFa 10 ideální pro paletizační aplikace.

Snadná automatizace pro uživatele bez předchozích zkušeností a pro malé a střední podniky

Kolaborativní roboty GoFa 10 a 12 lze jednoduše naprogramovat, nasadit a ovládat, což usnadňuje automatizaci i začínajícím uživatelům a malým a středním podnikům. Díky programování ručním naváděním a softwaru ABB Wizard Easy Programming mohou i uživatelé bez předchozích zkušeností rychle automatizovat aplikace pomocí manipulace jednoduchými grafickými bloky (příkazy). Předinstalovanou aplikací ABB SafeMove na ovládací jednotce FlexPendant lze bezpečně omezit rychlost robotu, monitorovat zastavení a hlídat orientaci TCP. Tím může robot s člověkem těsně spolupracovat bez nutnosti fyzických bariér či oplocení. Kolaborativní roboty GoFa 10 a GoFa 12 jsou řízeny kontrolérem OmniCoreTM  společnosti ABB. Kombinace špičkového řízení pohybu OmniCore technologiemi TrueMove a QuickMove a inteligentních snímačů krouticího momentu a polohy zajišťuje přesné a plynulé pohyby robotu potřebné pro vysoce přesné operace, jako jsou povrchové úpravy, upevňování, montáž a testování. Funkce úspory energie včetně rekuperace energie a rekuperace brzdné energie snižují spotřebu energie až o 20 %, čímž zvyšují efektivitu i udržitelnost provozu.

Využití inovací z ekosystému ABB Robotika

Vzhledem k rostoucí diverzifikaci automatizačních aplikací zahájila společnost ABB program Ekosystém, v němž sdružuje příslušenství, které nabízejí výrobci třetích stran. Patří mezi ně například chapadla, kamery a přizpůsobený software. Jsou kompatibilní s portfoliem ABB, včetně nových kolaborativních robotů GoFa. Inovace z celého rychle rostoucího Ekosystému ABB Robotika mohou uživatelé využívat snadno a rychle. Kolaborativní robot GoFa 12 byl poprvé představen na veletrhu Automatica 2023 v rámci ukázek, během nichž byla představena vysoce přesná obsluha strojů a aplikace pro paletizaci. Tento robot na veletrhu také prezentoval spolu se svou řadu chapadel a nástrojů určených pro aplikace leštění partner společnosti ABB, firma Schunk.  

ABB je technologický lídr v oblasti elektrotechniky a automatizace umožňující udržitelnější budoucnost. Spojením technického know-how a softwaru přináší řešení pro optimalizaci výroby, dopravy, rozvodu a distribuce energie a provozu budov. ABB je špičkou v oboru už přes 130 let a se svými 105 000 zaměstnanci přináší na trh inovace urychlující transformaci průmyslu. www.abb.com

ABB Robotika a Automatizace je předním světovým poskytovatelem robotiky a procesní automatizace. Jako jediná společnost disponujeme komplexním a integrovaným portfoliem, které zahrnuje roboty, autonomní mobilní roboty a řešení procesní automatizace, navržené a řízené naším vlastním softwarem. Pomáháme společnostem všech velikostí a oborů, od automobilového průmyslu, přes elektroniku až po logistiku, stát se silnějšími, flexibilnějšími a výkonnějšími. ABB Robotika a Automatizace podporuje zákazníky v přerodu na propojené a kolaborativní továrny budoucnosti. Divize zaměstnává přibližně 11 tisíc lidí ve více než 100 lokalitách v 53 zemích světa.

Zdroj: new.abb.com

RELATED ARTICLES