Sobota, 22 června, 2024

Technologická gramotnost konečně i v Ostravě!

Národní centrum Průmyslu 4.0 ve spolupráci s FEI VŠB-TUO, ŠKODA AUTO a.s. a platformou Technologická gramotnost přivítalo 20. května téměř dvě stovky studentů z ostravských základních a středních škol v rámci vzdělávací akce o moderních technologiích.

Součástí celodenního programu byla nejen interaktivní přednáška o praktickém využití nových technologií, ale i komentovaná prohlídka Testbedu CPIT TL3 a jeho sekce Smart Factory Lab a Mobility Lab. Zde experti technologie ukázali mladým lidem i v praxi a kdo ví, možná se někteří za pár let vrátí jako studenti některé z fakult. Zvýšit technologickou gramotnost, ale také posílit zájem o technické vzdělávání bylo cílem akce, která již třetím rokem běží v Praze. Dnes poprvé také v Ostravě.

Elektromobilita, umělá inteligence, 5G sítě, internet věcí nebo kyberbezpečnost: to jsou témata, kterým se věnoval program na zvýšení technologické gramotnosti studentů středních a základních škol. Přednáškový modul připravila platforma Technologická gramotnost přímo na míru žákům a studentům.

Právě unikátní prostředí průmyslových testbedů zhmotní potenciál technologií v praxi. Co všechno umí roboti, jak se využívá umělá inteligence třeba pro autonomní řízení nebo procházka továrnou ve virtuální realitě. Studenti si vše mohou vyzkoušet a doslova osahat.

Atraktivitu testbedu potvrzuje prof. Ing. Jan Platoš, Ph.D., děkan FEI VŠB-TUO: „Testbed CPIT-TL3 navštíví ročně tisíce studentů ze ZŠ a SŠ nejen z Moravskoslezského kraje. Jezdí za námi celé třídy na celodenní exkurze a projektové dny. Jsme proto velmi rádi, že můžeme náš výjimečný program spojit s projektem Technologické gramotnosti.“

Smart Factory Lab je platformou, která byla vybudována v souladu s principy konceptu Průmysl 4.0 a je komplexní, špičkově vybavenou laboratoří pro výuku, demonstraci, testování a výzkum technologií využívaných pro digitalizaci průmyslu.

Část Mobility Lab je vybavena speciálním zařízením pro modelování, simulace a testování elektronických systémů automobilů. Zaměřuje se zejména na pokročilé asistenční systémy a systémy pro autonomní jízdu automobilů a průmyslových vozidel. Obsahuje také vnitřní i venkovní nabíjecí stanici pro elektrická a plug-in hybridní vozidla. 

Metodiku dodává programu platforma Technologická gramotnost, jejímž lektorům za dobu své existence prošly rukama tisíce studentů.

Zdroj: fei.vsb.cz

RELATED ARTICLES